Аглоцех – сучасний і екологічний
В останні роки аглоцех «Запоріжсталі» став добре знайомий багатьом журналістам. Втім, в цьому немає нічого дивного. Екологічна модернізація аглофабрики – один з ключових інвестиційних проектів комбінату. З 2013 року тут побудовано шість газоочисток. Газоочистки двох агломашин працюють в штатному режимі, ще чотири – в режимі дослідно-промислової експлуатації. Остання газоочистка на агломашині № 6 підключена в цьому листопаді. Кожна агломашина оснащена датчиками контролю викидів, які в онлайн режимі показують ефективність роботи газоочисного устаткування.
– Ми побудували найсучасніші – сухі триступінчасті газоочистки, вони відповідають всім світовим екологічним стандартам. За фактом ми скорочуємо кількість викидів пилу від аглоцеха, як мінімум, в 3-4 рази, – зазначив Ростислав Шурма. – Коли повітря проходить через систему фільтрів, пил засмоктується в ємність і повертається у виробництво. Потім хімічним способом, із застосуванням вапна, видаляється ангідрид сірки. Таким чином відбувається остаточне очищення повітря. Така ж технологія застосовується на кращих американських і японських заводах.
До сказаного слід обов’язково додати, що поліпшення вже видно на власні очі всім жителям міста. З труб аглофабрики замість сірих клубів диму, звичних запорожцям, з минулого літа піднімається білий, майже прозорий пар.
ІТ-технології працюють на металургів
За останні п’ять років модернізація безпосередньо торкнулася і ІТ-структуру комбінату. Її динамічний розвиток забезпечує постійний рух підприємства вперед. Так, одним з перших комбінат запровадив практику QR-кодування готової продукції, що дозволило автоматизувати процес її ідентифікації. В УЖДТ комбінату успішно працює інформаційно-диспетчерська система, це дало уніфікацію і автоматизацію обліку надходження та відправлення складів з сировиною і продукцією, візуалізацію розташування вагонів. А проект «Візуалізація процесів виробництва онлайн» дозволяє отримувати оперативний доступ до виробничих показників цехів, Мнемосхеми агрегатів, аналітичним функціям. Як працює цей проект в реальності, журналісти побачили спочатку в центрі управління виробництвом аглофабрики, далі – в головній диспетчерській комбінату. Сказати, що ЦУП аглоцеха вразив всіх журналістів – нічого не сказати. На відео стіни в режимі реального часу відображена робота всього обладнання. Безперервний моніторинг параметрів, аналіз інформації від десятків тисяч датчиків газоочисток. Цей інноваційний центр – єдиний в Україні, комбінат направив в його створення 80 млн грн. Примітно: розробили програмне забезпечення, встановили датчики українські програмісти та інженери. Цим дійсно можна пишатися.
Аналогічна відеостіна, з інтерактивними схемами, встановлена в головній диспетчерській комбінату. Всі виробничі параметри бачать не тільки диспетчери, а й вища ланка керівництва, Генеральний директор. Запоріжсталівці розробили мобільні додатки, що дозволяють онлайн бачити ці процеси на iPhone. Щоб з’єднати всі системи і датчики, на комбінаті проклали тисячі кілометрів оптоволоконних мереж! (Для розуміння: «Укртелеком» тільки починає прокладку в Запоріжжі сучасного оптоволокна).
Найважливіший крок
Продовження модернізації «Запоріжсталь» бачить в будівництві комплексу з гарячекатаних рулонів в складі конвертерного відділення і відділення ливарно-прокатних модулів. На підприємстві розуміють: без переходу на конвертерний спосіб виробництва сталі неможливий подальший розвиток. І, не дивлячись на кризу, що продовжується в Україні і нестабільність світових ринків, комбінат веде активну підготовку до реалізації проекту.
– На сьогоднішній день ми своїми силами повністю виконали базовий інжиніринг проекту, вартістю 8,5 млн євро. Досягнуто домовленості зі світовими лідерами у виробництві обладнання – компаніями Prime Metals і SMS Siemag – про майбутні постачання. Ми ведемо підготовку площі під будівництво. Але почати проект ми зможемо тільки після того, як отримаємо пакет кредитів. На жаль, самостійно осилити бюджет такого масштабного будівництва комбінат не в силах. Це буде один з найбільших інвестиційних проектів в історії незалежної України, – зазначив Ростислав Шурма.
Так і хочеться запитати: а що ж держава, чи є її підтримка? На жаль, влада не поспішає надавати будь-яку дієву підтримку галузі. З тих проблем, з якими «Запоріжсталь» стикається щодня, Ростислав Шурма знову зазначив тарифну політику «Укрзалізниці». У планах монополіста – в черговий раз підняти вартість вантажних перевезень. Для «Запоріжсталі» це – додаткові 600 мільйонів гривень транспортних витрат в рік. І все ж комбінат не має наміру згортати зі свого курсу – на модернізацію, інновації, рух вперед.
– Всі наші модернізаційні об’єкти – це величезна праця всього запоріжсталівського колективу, наших підрядників, це все – величезні інвестиції. За 4,5 роки, коли Метінвест став акціонером комбінату, в «Запоріжсталь» вкладено більш ніж 5,6 мільярда гривень. Всі ці об’єкти мають вагому екологічну спрямованість. Ми віримо в комбінат, ми віримо в Запоріжжя, ми віримо в Україну. Тому ми продовжуємо інвестувати і продовжуємо розвивати наш комбінат, – підкреслив Ростислав Шурма.