
ПАТ «Запоріжсталь» – підприємство з повним металургійним циклом, яке займає лідируючі місця по виробництву сталі в Україні, обсягам експорту, постачанням валюти, а також податковим відрахуванням. У 2016 році комбінат збільшив податкові перерахування в бюджет України направивши в державну казну рекордну суму в розмірі 3,2 млрд гривень. Це на 28% (на 704 млн гривень) більше, ніж у 2015 році.
ПАТ «Запоріжсталь» стабільно працює, розвивається і продовжує модернізацію з використанням сучасних прогресивних і відповідаючих усім світовим стандартам природоохоронних технологій. Проектні потужності комбінату дозволяють виробляти близько 6,3 млн тонн агломерату, 4,2 млн тонн чавуну, 4,07 млн тонн сталі, порядку 3,7 млн тонн гарячого прокату, і порядку 1,2 млн тонн холодного прокату.
У 2016 році вироблено 3600,2 тис. тонн чавуну, 3890,7 тис. тонн стали, 3367,9 тис. тонн прокату. Унікальне географічне положення дає ПАТ «Запоріжсталь» логістичні переваги за рахунок близькості до постачальників сировини, водних та залізничних магістралей.
ПАТ «Запоріжсталь» в 2016 році поставив споживачам водним транспортом через Запорізький річковий порт понад 540 тис. тонн металопродукції.
Комбінат системно модернізує виробничі потужності, приділяючи особливу увагу питанням екології. З 2012 року направлено на екологічну модернізацію і реконструкцію комбінату 5,7 мільярда гривень.
Головними проектами екологічної модернізації комбінату є: проект модернізації газоочисних систем аглофабрики, що завершується, масштабна модернізація доменної печі № 4 з установкою системи аспірації ливарного двору і підбункерної естакади, будівництво нової травильної лінії в цеху холодної прокатки № 1, масштабна реконструкція доменної печі № 3.
З 2013 року комбінат «Запоріжсталь» побудував 6 газоочисток. Газоочистки агломашин №1 і №2 працюють в штатному режимі. На даний момент газоочистки агломашин №3-6 працюють в режимі дослідно-промислової експлуатації. З промисловим введенням в експлуатацію газоочисток аглофабрика комбінату досягне міжнародних екологічних стандартів за рівнем очищення викидів пилу і газів. Робота всіх 6 газоочисток аглофабрики вже позитивно впливає на екологічну ситуацію в регіоні. Завдяки екологічної модернізації аглофабрики, загальні викиди комбінату по пилу скоротилися на 42%, в порівнянні з 2012 роком. Модернізація газоочисних установок агломашин № 3-6 дозволила забезпечити очистку повітря від пилу до 50 мг/м3, від сірчистого ангідриду – нижче 400 мг/м3.
Ще один великий проект 2016 року -масштабна реконструкція доменної печі № 3. Агрегат буде оснащений сучасною системою аспірації, яка забезпечить очистку викидів від пилу до 50 мг/м3. Обсяг інвестицій в проект складе близько 1,5 млрд гривень. В рамках проекту введена в дослідно-промислову експлуатацію нова система аспірації ливарного двору доменної печі № 2, оснащена високоефективними рукавними фільтрами з імпульсною регенерацією, потужним тягодутьевим обладнанням і системою пневмотранспорту для повернення уловленого пилу в виробництво. Чисельність колективу ПАТ «Запоріжсталь» становить близько 13 тисяч осіб. У 2016 році комбінат підвищив середню заробітну плату на 17% в порівнянні з 2015 роком, яка в даний момент складає близько 11 тисяч гривень. Також працівником комбінату надається безкоштовна медична страховка і медобслуговування, регулярне санаторне оздоровлення та інші соціальні пільги.
ІСТОРІЯ
2012 став визначальним для подальшого інноваційного розвитку ПАТ «Запоріжсталь». На підприємство приходить новий, ефективний власник – Група Метінвест.
Генеральним директором підприємства призначено Ростислава Шурму, який має ефективний досвід роботи на металургійних підприємствах Метінвесту.
На ПАТ «Запоріжсталь» розроблена і впроваджується програма з підвищення ефективності та модернізації виробництва, поліпшення умов праці та промислової безпеки. Починаючи з серпня 2012 року, на комбінаті відзначено зростання обсягів виробництва, підвищення ефективності, зниження собівартості продукції. Комбінат виходить на беззбитковий рівень виробництва.
МК «Запоріжсталь» веде активну екологічну модернізацію виробничих фондів. Підприємство послідовно реалізує всі природоохоронні заходи в рамках тристоронньої угоди між комбінатом, Запорізькою обласною радою і міністерством екології та природних ресурсів України.
Позначивши одним зі своїх ключових пріоритетів підвищення рівня промислової безпеки, ПАТ «Запоріжсталь» збільшив інвестування соціальних програм, що реалізуються на підприємстві. Починаючи з серпня 2012 року, для співробітників придбано новий спецодяг, засоби індивідуального захисту, на гарячих дільницях у цехах встановлені кондиціонери.
У жовтні 2012 року після тривалої перерви ПАТ «Запоріжсталь» відновив співпрацю з Запорізьким річковим портом з відвантаження своєї продукції.
У грудні 2012 року на ПАТ «Запоріжсталь» реалізовано великий інвестиційний проект – входить в роботу сучасний високотехнологічний базисний склад вугілля комплексу установки із вдування пиловугільного палива в доменному виробництві. Повний обсяг інвестицій у реалізацію проекту ПВП – порядку 1 млрд грн., включаючи БСУ – 350 млн грн.
Реалізація проекту ПВП дозволила ПАТ «Запоріжсталь» повністю відмовитися від використання в доменному виробництві природного газу, знизити витрату коксу.
У січні 2013 року підписано меморандум про співпрацю з Федерацією легкої атлетики України. Комбінат встановлює щомісячні іменні стипендії провідним спортсменам Запорізькій області – олімпійським чемпіонам і призерам, чемпіонам світу та Європи, серед яких Марія Ремінь, Олеся Повх, Олексій Касьянов, Олег Степко, Анна Гацько, Юрій Кушнірук, Кирило Долгов, Богдан Панченков, Аліна Скобельська, Анна Мельниченко.
У 2013 році в Запоріжжі, за підтримки ПАТ «Запоріжсталь», проходить конкурс соціальних проектів «Ми – це місто», в рамках корпоративних соціальних програм Групи Метінвест. Чотирнадцяти переможцям конкурсу комбінат виділив гранти на загальну суму 700 тис. грн. У місті успішно йде реалізація всіх соціальних проектів.
У травні 2013 року на ПАТ «Запоріжсталь» завершено масштабний екологічний проект з модернізації агломераційного виробництва. Введено в дію комплекс нового обладнання – агломашина № 1, високотехнологічна газоочистка з двома потужними електрофільтрами, ексгаустерне відділення і компресорна станція. Екологічний ефект – зниження викидів пилу і газу в атмосферу на рівні до 10 % від загальної кількості викидів комбінату. Обсяг інвестицій в проект – 240 млн. грн.
У церемонії урочистого відкриття комплексу агломашини взяли участь Президент України Віктор Янукович і власник СКМ, найбільший акціонер комбінату Рінат Ахметов.
У ході візиту на комбінат Рінат Ахметов відвідав цех холодної прокатки № 1 та будівництво нової травильної лінії ПАТ «Запоріжсталь».
У липні 2013 року, напередодні Дня металурга Указом Президента України сім працівників ПАТ «Запоріжсталь» відзначені почесними званнями та нагородами. Почесного звання «Заслужений металург України» удостоєні: заступник начальника цеху ПАТ «Запоріжсталь» Андрій Казьмін, разливщик сталі цеху ПАТ «Запоріжсталь» Олег Кучеренко та вальцовщик цеху МК «Запоріжсталь» Олександр Скляр. Нагороджені орденом «За заслуги» II ступеня вальцовщик цеху ПАТ «Запоріжсталь» Олександр Симоненко, орденами «За заслуги» III ступеня: Агломератник цеху ПАТ «Запоріжсталь» Микола Московкин, різьбяр цеху ПАТ «Запоріжсталь» Андрій Салякін, головний спеціаліст ПАТ «Запоріжсталь» Олександр Фоменко.
У 2013 році реконструйована газоочистка агломераційної машини № 1. У 2014 році модернізована доменна піч № 4, побудовані нова лінія соляно-кислотного травлення в ЦХП № 1 і нова газоочистка на агломашині № 2. На реалізацію цих проектів спрямовано понад 1 млрд. 400 млн гривень. Крім того, в програму модернізації підприємства входять реконструкція газоочисток агломашин № 3 – № 6, відновлювальні ремонти доменних печей № 3 та № 5 та будівництво нової турбоповітродувки. На ці цілі заплановано виділити близько 200 млн доларів. Також в перспективних планах підприємства перехід до конвертерного способу виплавки сталі.
В екологічну модернізацію ПАТ «Запоріжсталь» за 2013–2014 р.р. інвестовано близько 2,25 млрд гривень: в 2013 – понад 600 млн гривень, у 2014 році – понад 1 655 млн гривень.
У 1994 році – вперше в практиці експлуатації широкосмугових прокатних станів – на ПАТ «Запоріжсталь» впроваджена енергозберігаюча технологія прямого (транзитного) прокату слябів, без попереднього підігріву в методичних печах. При цьому на виробництві 1т продукції досягнуто зниження витрати природного газу на 75 %.
«Злиток – сляб – рулон» – вперше в Україні за такою схемою в 1997-1998 роках ПАТ «Запоріжсталь» випускає новий вид продукції для трубної промисловості країни: гарячекатані рулони масою до 16 т. До цього максимальна маса рулону не перевищувала 8 т.
У 2000 році в обтискному цеху ПАТ «Запоріжсталь» входить в дію АСУ нагріву злитків в нагрівальних колодязях – значущий енергозберігаючий захід. Витрата умовного палива при виробництві продукції знижена до 5 кг / т, також знижено угар металу – на 2 кг / т продукції.
У 2003 році на ПАТ «Запоріжсталь» вводиться в дію система управління якістю, покликана привести якість продукції у відповідність з міжнародними стандартами.
У 2008 році на ПАТ «Запоріжсталь» розроблена Інтегрована система менеджменту якості, екології та охорони праці, підтверджена сертифікатом компанії «Бюро Верітас Україна».
Інтегрована система менеджменту якості, екології та охорони праці ПАТ «Запоріжсталь» відповідає вимогам міжнародних стандартів ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 та МОП СУОП 2001.
У 2008 році в доменному цеху ПАТ «Запоріжсталь» починається будівництво установки для вдування пиловугільного палива. Установка входить в роботу в жовтні 2011 року.
Повний обсяг інвестицій у реалізацію проекту ПВП ПАТ «Запоріжсталь» склав близько 1 млрд грн., у тому числі в будівництво базисного складу вугілля – 350 млн грн.
Після введення на ПАТ «Запоріжсталь» технології вдування ПВП – з жовтня 2011 року – вдування природного газу в доменній печі повністю припинено. Істотно знижено витрату коксу при виплавці 1 т чавуну.
У 2004 році ПАТ «Запоріжсталь» вводить в дію реконструйовану ДП № 2, з установкою безшахтних апаратів з купольними пальниками. Введення її в роботу дозволило комбінату вивести з експлуатації ДП № 1, з якої починався в 1933 році МК «Запоріжсталь».
У 2009 році на заповідному острові Хортиця відкривається історико -культурний комплекс «Запорізька Січ». Генеральним спонсором будівництва є МК «Запоріжсталь», який інвестував у будівництво комплексу більше 12 млн. грн.
У грудні 1952 на ПАТ «Запоріжсталь» – вперше в країні – вироблені перші плавки на кисневому дутті, їх технологія була відпрацьована спільно з фахівцями Центрального НДІ чорної металургії.
З 1954 року ПАТ «Запоріжсталь» переходить на промислове застосування кисню в сталеварінні. Середня тривалість плавки при цьому зменшується на 2 години, а з квадратного метра поду сталеплавильники знімають на 100 т сталі більше.
У 1956 році на кіноекрани країни виходить культовий художній фільм «Весна на Зарічній вулиці», де в ролі сталевара Сашка Савченка знімається актор Микола Рибніков. Зйомки цього кінофільму проходили на ПАТ «Запоріжсталь», а вживатися в образ сталевара Рибнікову допомагав молодий запоріжсталівський сталевар Григорій Пометун. У 1953 році, коли Григорію Пометуну було 23, він уже очолював молодіжну бригаду і домігся звання «Кращий сталевар Радянського Союзу». Звання Героя Соцпраці Григорію Костянтиновичу присвоїли, коли йому було 28 років.
У 1957 році на ПАТ «Запоріжсталь» – вперше в країні – виробництво гарячекатаного листа переведено на рулонний спосіб.
У 1959 році на ПАТ «Запоріжсталь» – вперше в країні – освоєно виробництво холодногнутих профілів. Машинобудівні підприємства країни отримали заготовки, що не потребують додаткової обробки.
У 1960 в доменному виробництві ПАТ «Запоріжсталь» освоєна виплавка феромарганцю. На його виробництво йде менше коксу та марганцевої руди, ніж на інших заводах. Запоріжсталівський феромарганець дозволив почати виробництво нових високоміцних видів сталі для перших штучних супутників Землі.
У 1962 році на ПАТ «Запоріжсталь» стає до ладу ливарний цех. На той момент – найбільший в Європі, де для виробництва виливниць використовується чавун першої плавки. Вперше у світовій практиці в новому ливарному цеху для виготовлення форм і стрижнів застосовуються практичні рідкорухові самотвердіючі суміші – ефективні для виготовлення великих форм і стрижнів.
Незабаром ліцензії на виробництво рідкорухомих самотвердіючих сумішей у ПАТ «Запоріжсталь» набувають металургійні компанії Англії, Франції, Японії – для застосування на своїх підприємствах. Начальнику ливарного цеху Андрію Ткаченко, під керівництвом якого освоєно виробництво рідкорухомих самотвердіючих сумішей, була присуджена Ленінська – найпрестижніша премія країни.
У квітні 1963 на ПАТ «Запоріжсталь» входить до ладу перша черга цеху холодної прокатки № 3. На стані «2800» йде прокатка великогабаритних листів з нержавіючих і складнолегірованних сталей.
У 1965 році на ПАТ «Запоріжсталь» починає працювати центральна лабораторія обчислювальної техніки. Згодом обчислювальний центр підприємства першим у вітчизняній металургії вводить в дію керуючий комплекс «листопроката», який відстежує рух металу в реальному часі.
У січні 1971 за високі виробничі показники ПАТ «Запоріжсталь» нагороджений орденом Жовтневої Революції.
У 1974 році в сталеплавильному виробництві ПАТ «Запоріжсталь» введена в експлуатацію перша в Україні двованна піч ДСА-1, продуктивність якої в 2,5 рази перевищувала продуктивність звичайних печей.
У вересні 1977 року в сталеплавильному виробництві ПАТ «Запоріжсталь» освоєний метод безстопорного розливання металу, завдяки застосуванню на сталерозливних ковшах найсучасніших на той момент шиберних затворів.
«Даєш сто мільйонів!» – Під таким девізом працює колектив «Запоріжсталі» в 1978 році.
3 лютого 1978 на «Запоріжсталі» була виплавлена стомільйонна тонна сталі, а 26 вересня – стомільйонна тонна чавуну з дня пуску домни № 1.
18 червня 1983 на безперервному чотирьохклітковому прокатному стані ПАТ «Запоріжсталь» була прокатана стомільйонна тонна прокату.
У 1990-ті роки – час формування національної економіки – ПАТ «Запоріжсталь» активно формує маркетингову діяльність, веде велику роботу з пошуку нових ринків збуту. До 1994 р. на ПАТ «Запоріжсталь» освоєно виробництво нових 19 видів гаряче- і холоднокатаного листа / стрічки для машинобудівної галузі України.
У період 1990-х років на ПАТ «Запоріжсталь» йдуть процеси модернізації та автоматизації транспортного господарства. У 1992 році на залізничній станції Східна вводиться в експлуатацію автоматична система вагового контролю завантаження вагонів.
Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років перериває розвиток ПАТ «Запоріжсталь». 18 серпня 1941 року робота заводу була повністю зупинена.
У жовтні 1941 року в важких умовах фронту, що наближається, був завершений демонтаж основного устаткування ПАТ «Запоріжсталь», в глибокий тил відправлено понад 50 тис. т унікального металургійного обладнання. Пізніше воно було змонтовано на заводах в Росії. Так, на Магнітці запоріжсталівські мартеновці освоїли виплавку броньової сталі в великовантажних печах з основним склепінням.
Післявоєнне відновлення ПАТ «Запоріжсталь» стає пріоритетним завданням для країни. У червні 1947 входить до ладу відновлена ДП № 3, в червні 1948 – ДП № 4. Цей агрегат став першою в країні суцільнозварною домною. Зварювання корпусу ДП № 4 фахівці здійснили всього за 34 дні.
До грудня 1949 року ПАТ «Запоріжсталь» відновив сталеплавильне виробництво і вийшов на довоєнний рівень виробництва.
Після 1945 року економіка країни гостро потребувала листової сталі для автомобільної промисловості. Тому вся увага запоріжсталівців була звернута на відновлення прокатного виробництва. У липні 1947 року прокатав перші злитки відновлений слябінг, в серпні – безперервний стан гарячої прокатки.
У листопаді 1948 на комбінаті освоєна прокатка широкосмугового конструкційного автолиста. Він використовувався на Горьківському автомобільному заводі при виробництві першого «народного» автомобіля «Перемога».
За освоєння виробництва тонкого холоднокатаного листа, гостро необхідної для автомобіле- і сільськогосподарського машинобудування, ПАТ «Запоріжсталь» в 1947 році нагороджений орденом Леніна.
У серпні 1951 на ПАТ «Запоріжсталь» входить в експлуатацію агломераційний цех.
У грудні 1952 на ПАТ «Запоріжсталь» – вперше в країні – вироблені перші плавки на кисневому дутті, їх технологія відпрацьована спільно з фахівцями Центрального НДІ чорної металургії.
У травні 1929 року уряд країни приймає рішення про будівництво в Запоріжжі великого промислового комплексу чорної і кольорової металургії. Головним стає споруда Дніпровського промислового комбінату, куди спочатку входив завод листових сталей – сучасний ПАТ «Запоріжсталь».
Будівництво «Запоріжсталі» стартує в січні 1931 року. Проект нового заводу розроблений всесоюзним інститутом «Гіпромез».
У жовтні 1932 року на проммайданчик майбутнього ПАТ «Запоріжсталь» подає електроенергію тільки що побудована ДніпроГЕС, найбільша на той момент гідроелектростанція країни.
16 листопада 1933 – день народження ПАТ «Запоріжсталь». На підприємстві задута перша домна – вона є на той час наймогутнішою в Україні, її обсяг – 960 кубометрів.
Новий завод стає найбільшим у Європі металургійним підприємством з проектною потужністю в 1,2 млн т чавуну і 1,4 млн т сталі.
У 1934 році на ПАТ «Запоріжсталь» входить в роботу ДП № 2, а в 1938 році – ДП № 3, в той час найбільша в світі, її об’єм 1300 кубометрів.
У 1935 року на ПАТ «Запоріжсталь» вступає в дію перша мартенівська піч. Слідом за нею в експлуатацію вводяться ще відразу дві мартенівських печі – також вперше у світовій металургії.
У 1937 році на підприємстві входить в експлуатацію перший вітчизняний слябінг. Він стає першим не тільки в країні, але і в Європі, і всього третім за рахунком у світі.
У 1938 році на ПАТ «Запоріжсталь» входить в роботу перший у Європі безперервний стан гарячої прокатки тонколистової сталі. За своєю потужністю та пропускною здатністюі новий цех не має аналогів у Європі.
У 1939 року входить в роботу цех холодної прокатки № 1.
До 1940 року ПАТ «Запоріжсталь» випускає 70 відсотків сталевого листа з усього, що вироблявся в той час у країні. З цього моменту сільськогосподарське машинобудування і автомобілебудування країни отримало тонкий листовий прокат вітчизняного виробництва.
РОЗВИТОК
БЕЗПЕРЕРВНЕ ВДОСКОНАЛЕННЯ
Програма безперервного вдосконалення стартувала на ПАТ «Запоріжсталь» у серпні 2012 року. Безперервне вдосконалення – комплексний системний підхід до вирішення виробничих проблем, оптимізація виробничих процесів для зниження витрат сировини, матеріалів, часу виробничого циклу і поліпшення якості продукції, що випускається.
Мета програми – зробити так, щоб кожен співробітник міг виявляти існуючі проблеми, визначати їх першопричини і впроваджувати системні рішення щодо усунення та недопущення цих проблем.
Основні напрямки роботи:
• система преміювання по КПЕ, розроблена і впроваджена в підрозділах комбінату. Для підвищення ефективності система постійно вдосконалюється;
• переліки КПТтО (контрольовані параметри технології та обладнання), розроблені для підвищення якості продукції;
• оптимізація виробничих процесів за допомогою хвиль операційних поліпшень, проведених у підрозділах комбінату;
• системний аналіз причин відхилень співробітниками всіх рівнів з розробкою коригувальних та попереджувальних заходів;
• система подачі пропозицій і робота команд безперервного вдосконалення;
• «Школа виробничих менеджерів» на базі відділу безперервного вдосконалення ПАТ «Запоріжсталь»;
• «5С» – система організації робочого місця, яка значно підвищує ефективність і керованість процесів , покращує корпоративну культуру і піднімає продуктивність праці.
Cистема безперервного вдосконалення на ПАТ «Запоріжсталь» має ряд перспектив, серед яких:
– Впровадження ТРМ – системи загального догляду за обладнанням, в якій спільно беруть участь технологічний і ремонтний персонал. Це підвищить надійність обладнання;
– Впровадження SMED – проведення переналагоджень обладнання з постійним підвищенням їх ефективності;
ЕНЕРГОСБЕРЕЖЕННЯ
Один з пріоритетних напрямків діяльності ПАТ «Запоріжсталь» – підвищення енергоефективності та раціональне використання виробничих ресурсів.
Система енергетичного менеджменту комбінату пройшла сертифікацію на відповідність міжнародному стандарту ISO 50001, що дозволяє досягти суттєвої економії енергоресурсів за рахунок застосування кращої управлінської практики і без значних вкладень. Система енергетичного менеджменту дозволяє знижувати собівартість і енергоємність продукції, витрати на енергоносії, удосконалює поводження з відходами та забезпечує виконання вимог щодо зниження викидів парникових газів.
У числі ключових енергозберігаючих проектів, які успішно впровадив ПАТ «Запоріжсталь», – введення в експлуатацію установки вдування пиловугільного палива, що дозволило комбінату повністю відмовитися від споживання природного газу в доменному виробництві.
Навесні 2016 ПАТ «Запоріжсталь» спільно з «Запоріжкоксом» реалізував проект з обміну вторинними газами. На даний момент в аглоцеху, ТЕЦ, групі прокатних цехів (обтискний, цех гарячої прокатки тонкого листа) застосовується більш дешевий аналог природного газу – коксо-доменна і природно-доменна суміш.
Таким чином в 2016 році комбінат рекордно знизив споживання природного газу у виробництві до 160 млн м3, що на 22% (44 млн м3) нижче показників 2015 роки (204 млн м3), а це явний успіх. У планах на майбутнє перехід з мартенівського способу виплавки сталі на конвертерний. Це дозволить досягти ще більш істотного енергозберігаючого ефекту.
У 2017 році в рамках реалізації проекту з обміну вторинними газами між «Запоріжкоксом» і «Запоріжсталлю», був модернізований регулятор подачі коксового газу котла-утилізатора РК85-1 коксохімічного заводу. Це дозволило збільшити обсяг поставок коксівного газу на «Запоріжсталь» до 8 млн м3 на рік, знизивши споживання природного на 4 млн куб м3 на рік. Економічний ефект від заходу дозволить «Запоріжсталі» додатково заощадити близько 26 млн гривень на рік.
Велику увагу на підприємстві приділяють і раціональному використанню електроенергії та інших видів енергоресурсів.
Прикладом може служити популярна на підприємстві Система подачі пропозицій. Всі раціональні ідеї запоріжсталівці впроваджують у виробництво. Авторів реалізованих проектів – преміюють. У 2016 році економічний ефект від СПП склав 215 млн грн.
ІНВЕСТИЦІЇ ТА ІННОВАЦІЇ
ПАТ «Запоріжсталь» веде активну екологічну модернізацію і реконструкцію існуючого обладнання, впроваджує інновації, постійно збільшуючи обсяги і ефективність виробництва, підвищуючи якість продукції, скорочуючи витрати.
Пріоритетними напрямками переобладнання виробництва є:
енерго- і ресурсозбереження;
підвищення якості та розширення сортаменту металопродукції;
збільшення кількості виробництва гарячого і холодного прокату, чавуну, металовиробів і товарних слябів;
впровадження передових екологічних технологій на виробництві.
З 2012 року направлено на екологічну модернізацію і реконструкцію комбінату 5,7 мільярда гривень.
Найбільші інвестиційні проекти за 2012-2016 рр .:
Введення в дію базового складу вугілля в комплексі установки ПВП в доменному виробництві. Повний обсяг інвестицій в реалізацію проекту склав близько 1 мільярда грн., Включаючи БСВ – 350 млн грн.
Реконструкція агломашин №1-2 з будівництвом нових ефективних газоочисних установок. Завершення будівництва газоочисних установок агломашин №3-6, що забезпечує очищення повітря від пилу до 50 мг/м3, по сірчистому ангідриду – нижче 400 мг/м3. Інвестиції – 870 млн грн.
Введення в експлуатацію нової лінії соляно-кислотного травлення в цеху холодної прокатки № 1, що дозволило повністю ліквідувати викиди парів сірчаної кислоти і скиди комбінату в річку Дніпро від ЦХП-1. Інвестиції в проект – 890 млн грн.
Реалізація проекту реконструкції ДП-4 з будівництвом нових систем аспірації ливарного двору і підбункерного приміщення. У модернізацію вкладено 950 млн грн.
ПАТ «Запоріжсталь» ввів в експлуатацію комплекс переробки шлаків «АМКОМ» для утилізації промислових відходів з метою зниження впливу на навколишнє середовище. Інвестиції близько 30 млн грн.
ПАТ «Запоріжсталь» першим серед промислових підприємств України запровадив сучасну інформаційно-диспетчерську систему (далі – ІДС) управління залізничним транспортом, удосконаливши при цьому систему візуалізації. На реалізацію проекту комбінат направив близько 600 тис. гривень. Успішно функціонує на підприємстві і система візуалізації та моніторингу технологічних процесів. Тепер в режимі реального часу контролюються основні виробничі процеси. Інвестиції в проект склали близько 5,8 млн грн.
У листопаді 2016 року «Запоріжсталь» зупинив доменну піч № 3 на масштабну реконструкцію. Інвестиції в проект становлять близько 1,5 млрд. гривень.
При реконструкції доменної печі № 3 застосований метод великовузлового складання за допомогою потужного крану компанії Mammoet вантажопідйомністю 1600 т. Вперше в Україні при реалізації великих інфраструктурних проектів комбінат «Запоріжсталь» використовував кращу світову практику – створив інтелектуальну модель доменної печі, яка підвищить ефективність реконструкції, скоротить її строки проведення. Інтелектуальна 3D-модель доменної печі на етапі планування дозволила виявити і усунути понад 11 тисяч помилок.
Реконструйована доменна піч № 3 ПАТ «Запоріжсталь» оснащена новітньою системою аспірації з приладами безперервного автоматичного контролю, яка відповідає найсуворішим європейським вимогам і забезпечує очистку викидів від пилу до 50 мг/м3. Також в рамках проекту встановлено новий бесконусний завантажувальний пристрій виробництва компанії Danieli Corus, збільшено з 16 до 20 кількість фурмених приладів і проведена комбінована футеровка з використанням новітніх технологій.
У пріоритеті екологічної модернізації комбінату знижувати частку викидів, які несуть з собою негативний вплив на навколишнє середовище: пил, сірчистий ангідрид (SO2), інші викиди.
На ПАТ «Запоріжсталь» активно впроваджуються процеси безперервного вдосконалення. Серед реалізованих програм: «Бережливе підприємство», впровадження інструментів «5С», СПП і робота КНС.
Зокрема, в рамках роботи Системи подачі пропозицій щодо поліпшення виробництва, авторів раціональних ідей чекає винагорода. У 2016 році економічний ефект від СПП склав 215 млн грн.
СТРУКТУРА ВИРОБНИЦТВА


Виробничі потужності «Запоріжсталь» складають:
- Агломераційний цех (6 агломашин),
- Доменний цех (4 доменні печі),
- Мартенівський цех (7 мартенівських печей і 1 двохванний сталеплавильний агрегат),
- Цех підготовки складів,
- Обжимний цех,
- Цех гарячої прокатки тонкого листа,
- Цех холодної прокатки № 1,
- Цех холодної прокатки № 3.
У агломераційному цеху комбінату виробляється основний залізорудний агломерат. Практично всі процеси виробництва агломерату автоматизовані.
Доменне виробництво щорічно виплавляє близько 3,8 млн. т чавуну/рік. Відмінною особливістю чавуну виробництва ПАТ «Запоріжсталь» є низький вміст у ньому сірки і фосфору.
Виробництво мартенівського цеху становить близько 4,0 млн. т сталі/рік. Мартенівські печі використовують природний газ. Сталь продувається киснем і аргоном. Виплавляється сталь розливається в злитки масою до 18,6 т, які використовуються для виробництва листового прокату.
Цех гарячої прокатки тонкого листа виробляє гарячекатаний прокат в листах і рулонах товщиною від 2,0 до 8,0 мм. Цех гарячої прокатки тонкого листа оснащений агрегатами для забезпечення постачання прокату в листах і рулонах. Безперервний тонколистовий стан “1680” максимальної виробничою потужністю 3,7 млн т. на рік призначений для виробництва гарячекатаних смуг товщиною 2,0-8,0 мм, шириною 860-1500 мм, масою рулону до 16 т. На трьох профілегибочних агрегатах виробляється більше 500 типорозмірів холодногнутих профілів з вуглецевих і низьколегованих марок сталі товщиною від 1,0 до 8,0 мм і з шириною розгортки профілю до 1440 мм.
Цех холодної прокатки № 1 виробляє холоднокатаний плоский прокат товщиною від 0,5 до 2,0 мм, шириною від 850 до 1500 мм в листах завдовжки до 4000 мм і в рулонах масою до 16 т, а також холоднокатану стрічку товщиною від 0,2 до 2,0 мм.
У ЦХП № 1 на безперервному чотирьохклітьовому стані «1680», двох одноклітьових реверсивних станах «1680» і «1200» і двох безперервних вузькосмугових чотирьоклітьових станах, двадцятивалковому стані «1700» і двох безперервних вузькосмугових чотирьохклітьових станах «450» і «650» виробляється холоднокатаний прокат з вуглецевої і низьколегованої сталі. Цех оснащений засобами для дресирування, поперечного різання і подовжнього розпуску, що забезпечують поставку холоднокатаного прокату товщиною від 0,2 до 2,0 мм, шириною від 10 до 1500 мм і довжиною листа до 3950 мм, а також рулонів масою до 15 т.
Цех холодної прокатки № 3 на стані «2800» виробляє холоднокатаний лист товщиною від 1,5 до 5,0 мм, шириною 1000-2300 мм і довжиною до 3500 мм з вуглецевих марок сталі. У складі цеху мається спеціалізоване відділення з виробництва шліфованих і полірованих листів і рулонів. Максимальна виробнича потужність по гарячекатаному прокату – до 3,6 млн. т, по холоднокатаному прокату – 1 млн. т, по холодногнутих профілів – до 500 тис. т.
ІНТЕГРОВАНА СИСТЕМА МЕНЕДЖМЕНТУ
На комбінаті «Запоріжсталь» функціонує Інтегрована система менеджменту якості, охорони праці, екології та енергоефективност (ІСМ), яка відповідає вимогам міжнародних стандартів ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 та ISO 50001.
Сертифікатами відповідності вимог міжнародних стандартів підтверджується досягнення реальних і стійких поліпшень комбінату, як виробника агломерату, чавуну, сталевих слябів з вуглецевих, низьколегованих і легованих сталей, прокату гарячекатаного і холоднокатаного в рулонах і листах, стрічки сталевої, гнутих профілів, жерсті, кисню, азоту та інертних газів. Інтегрована система менеджменту ПАТ «Запоріжсталь» орієнтується на запити і очікування споживачів, персоналу, громадськості, органів влади і прагне до підвищення довгострокової конкурентоспроможності.
Пріоритетними завданнями в цьому напрямку є випуск високоякісної продукції при забезпеченні безпечних умов праці персоналу, мінімізації впливів на навколишнє природне середовище, захист здоров’я населення, яке проживає в регіоні діяльності комбінату і підвищення енергоефективності.
КОДЕКС ЕТИКИ ГРУПИ МЕТІНВЕСТ
Кодекс етики Групи Метінвест встановлює необхідні етичні норми і стандарти ведення бізнесу, якими повинні щодня керуватися в своїй діяльності співробітники всіх рівнів. Дані норми і стандарти грунтуються на наших цінностях:
• професіоналізм;
• Життя, здоров’я і екологія;
• лідерство;
• Командна робота;
Співробітники всіх рівнів Метінвесту повинні дотримуватися Кодексу етики. Зі свого боку, Метінвест створює безпечні умови праці і сприяє розвитку працівників, удосконалення їх професійних навичок і вмінь.
Завантажити файл Кодексу етики Групи Метінвест
КЕРІВНИЦТВО

РОМАН СЛОБОДЯНЮК
З січня 2023 року – Генеральний директор ПАТ “Запоріжсталь”
2019 –2022 – директор з виробництва Операційної дирекції Групи Метінвест
2018 – 2019 – заступник директора з виробництва – начальник виробничого відділу ПАТ «Запоріжсталь»
2013 – 2018 – начальник цеху металовиробів ПАТ «Запоріжсталь»
2012 – 2013 – електромонтер цеху гарячої прокатки тонкого листа, менеджер відділу безперервного вдосконалення ПАТ «Запоріжсталь»

АНДРІЙ КРИВЦОВ
З грудня 2022 року – в.о. першого заступника Генерального директора-директора з виробництва ПАТ «Запоріжсталь»
2021 – 2022 – заступник директора з виробництва з прокатного виробництва ПАТ «Запоріжсталь»
2006 – 2021 – начальник обтискного цеху ПАТ «Запоріжсталь»
2003 – 2006 – заступник начальника обтискного цеху з виробництва ПАТ «Запоріжсталь»
1998 – 2003 – старший змінний майстер стану та нагрівальних колодязів обтискного цеху ПАТ «Запоріжсталь»
1992 – 1998 – бригадир на обробці та сортуванні металу обтискного цеху ПАТ «Запоріжсталь»
1985 – 1992 – вогнерізник на зачистці вад металу, обробник поверхневих вад металу обтискного цеху ПАТ «Запоріжсталь»
Урядові нагороди та почесні звання:
2015 – Заслужений металург України
2016 – Медаль «За особистий внесок у розвинення м. Запоріжжя»

НАТАЛЯ МИХАЙСЬКА
З травня 2019 року – фінансовий директор ПАТ «Запоріжсталь»
2012-2019 – головний бухгалтер комбінату ПАТ «Запоріжсталь»
2004-2012 – працює в головній бухгалтерії ВАТ «Харцизький трубний завод» першим заступником головного бухгалтера. Потім – головним бухгалтером.
1997-1998 – бухгалтер 1-ї категорії в ВАТ «Півделектромережбуд».

ОЛЕКСАНДР БОРИСОВ
З травня 2021 року – директор з операційних покращень ПАТ “Запоріжсталь”
2019 – 2021 – працює в ТОВ “МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ” керівником напряму відділу по трансформації бізнес-процесів Департаменту трансформації бізнес-процесів Дирекції з економіки та розвитку бізнес-системи, а потім головним експертом Дирекції безперервного вдосконалення.
2018 – 2019 – начальник відділу безперервного вдосконалення ПрАТ “Дніпровський коксохімічний завод”
2014 – 2018 – працює в металургійному дивізіоні ТОВ “МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ” на різних посадах від менеджера проєкту управління безперервного вдосконалення до головного експерта управління безперервного вдосконалення Операційної дирекції.
2011 – 2014 – провідний інженер, а потім інженер з безперервного вдосконалення на ТОВ НВО “Інкор і Ко”.

ОЛЕГ АДАМАНОВ
З серпня 2013 року – директор з транспорту і логістики ПАТ «Запоріжсталь»
2012-2013 – директор з транспорту ПАТ «Запоріжсталь»
2011-2012 – начальник управління залізничного транспорту ПАТ «Азовсталь»
1995-2011 – працює на різних посадах від монтера шляху до заступника начальника управління залізничного транспорту в ПАТ «Азовсталь».

ВОЛОДИМИР КОЛОМІЄЦЬ
З липня 2012 року – директор зі збуту ПАТ «Запоріжсталь»
2011-2012 – директор з постачання ТОВ «Метінвест-СМЦ»
2008-2011 – працює на різних посадах від спеціаліста до головного спеціаліста управління з постачання ТОВ «Метінвест-СМЦ»
2006-2009 – працює старшим, а потім провідним спеціалістом управління ЗЕД, постачання і аналітики
2005 – фахівець по роботі з нафтогазової та енергетичної галузями управління по роботі з VIP-клієнтами Департаменту продажів ТОВ «Сервісний металоцентр “Леман-Україна”».

СЕРГІЙ ЯКИМЕНКО
З березня 2023 року – директор з персоналу ПАТ «Запоріжсталь»
2023 – 2023 – директор з персоналу АТ «Харківгаз»
2022 – 2023 – директор департаменту по роботі з персоналом та зверненням громадян Маріупольської міської ради
2019 – 2022 – директор з персоналу та соціальних питань ТОВ «МЕТІНВЕСТ-Маріупольський ремонтно-механічний завод»
2012 – 2019 – начальник управління організації та оплати праці ПАТ «Запоріжсталь»
2011 – 2012 – експерт з кадрів та мотивації, менеджер з компенсацій та пільг управління компенсацій та пільг Дивізіону сталі та прокату ТОВ «Метінвест Холдинг» м. Донецьк
2000 – 2011 – пройшов шлях від інженера організації та нормування праці до начальника відділу організації та оплати праці персоналу управління мотивації персоналу ПАТ «Азовсталь»
1996 – 2000 – лаборант ЦЛК, оператор машини безперервного лиття конвертерного цеху ПАТ «Азовсталь»
1993 – 1996 – інженер-технолог УкрНДІ КМ «Прометей»

МИКОЛА ПЕТРЯКОВ
З липня 2020 року – виконує обов’язки директора з інжинірингу ПАТ «Запоріжсталь»
2018 – начальник управління ремонтів
2016 – головний спеціаліст по обладнанню сталеплавильної групи цехів управління по виробництву ремонтів
2015 – виконує обов’язки заступника головного механіка по сталеплавильного виробництва, заступник головного механіка по сталеплавильного виробництва ПАТ «Запоріжсталь»
1997-2015 – працює на різних посадах від слюсаря-ремонтника ЦРМО-4 до старшого майстра по ремонту обладнання дільниці з ремонту устаткування прокатних станів, копрового, ливарного цехів і ЦПП ЦРМО-4 в ПАТ «Запоріжсталь».

ЄВГЕН АВДЖІ
З червня 2020 року – директор із закупівель ПАТ «Запоріжсталь»
2019-2020 – комерційний директор ПАТ «Запоріжсталь»
2016-2019 – директор із закупівель ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат»
2011-2016 – працює заступником директора, а потім директором Маріупольського філіалу ТОВ «Метінвест-Шиппінг»
2000-2011 – начальник відділу експедиції ТОВ «Скіф-Шиппінг».

ОЛЕГ АСТАФ’ЄВ
З жовтня 2022 року – директор з охорони праці, промислової безпеки та екології у ПАТ «Запоріжсталь»
2019 – 2022 – Директор з охорони праці, промислової безпеки та екології у ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча»
2013 – 2019 – працював на різних посадах від начальника відділу охорони праці до директора з інжинірінгу у ТОВ «Метінвест-МРМЗ»
2013 – головний державний інспектор з охорони праці у територіальному управлінні Держгірпромнагляду
2011 – 2013 – заступник, а згодом начальник відділу з охорони праці на ПАТ «Азовзагальмаш»
2006 – 2011 – працював на ВАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» на посадах інженера з охорони праці 1 категорії та начальника відділку

ВОЛОДИМИР НАБОКА
З травня 2022 року – директор з технології та якості ПАТ «Запоріжсталь»
2013 – 2022 – начальник технічного управління ПАТ «Запоріжсталь»
2002 – 2013 –заступник технічного директора – начальник технічного відділу ПАТ «Запоріжсталь»
1999 – 2002 – працює головним фахівцем з металургійного виробництва технічної дирекції ПАТ «Запоріжсталь»
1991 – 1999 – Заступник головного інженера комбінату з аглодоменного виробництва ПАТ «Запоріжсталь»
1979 – 1991 – На комбінаті «Запоріжсталь» розпочав трудовий шлях з горнового доменної печі, працював газівником, далі майстром газового господарства, заступником начальника доменного цеху з технології та підготовки виробництва, а згодом посів місце начальника доменного цеху.

ВІТАЛІЙ БОЙКО
З січня 2023 року – начальник управління капітального будівництва та інвестицій ПАТ «Запоріжсталь»
2018 – 2023 – провідний менеджер управління з капітальних інвестицій ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ»
2017 – 2018 – начальник управління ремонтів ПрАТ «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод»
2016 – 2017 – провідний експерт управління з ремонтів гірничодобувного дивізіону ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ»
2013 – 2016 – менеджер проєктів управління з капітальних інвестицій гірничодобувного дивізіону ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ»
2011 – 2013 – провідний інженер інвестиційного відділу Центрального гірничо-збагачувального комбінату