Ми живемо в мінливому світі. Йдуть вперед технології, з ними відкриваються нові перспективи і горизонти, а значить, і людям необхідно постійно розширювати свої знання – щоб не відставати в розвитку, бути ефективними співробітниками. Про те, які умови для підвищення кваліфікації і розвитку працівників існують на підприємстві – наше інтерв’ю з директором з персоналу комбінату «Запоріжсталь» Андрієм Лученко.
– Які основні напрямки розвитку персонала реалізовані на комбінаті в 2015 року?
– У минулому році працівники комбінату проходили навчання на семінарах і тренінгах, по менеджерським програмам, в навчальних центрах, а також займалися самонавчанням.
Особлива увага в минулому році приділялася модульному навчанню робітників. Так, були розроблені професійні та освітні стандарти, модульні програми та тестові завдання за професіями стропальник і електрогазозварник. За допомогою тестування були виявлені наявні прогалини у знаннях, а модульне навчання дозволило в стислі терміни підвищити загальний рівень кваліфікації персоналу. У підсумку повторне тестування навчених показало відмінні результати. Вперше пройшли модульні семінари «Основи бережливого підприємства» і «Основи визначення мети й система КПЕ».
Вперше пройшов і тренінг «Теорія і рішення винахідницьких задач», спрямований на виявлення закономірностей і тенденцій у розвитку технологічних систем. Пройшло навчання з семінару «Розвиток системи ТОіР на металургійному підприємстві», в ході якого запоріжсталівці вивчали методику попередження незапланованих ремонтів та простоїв устаткування.
– Який з навчальних проектів показав найкращий ефект? Розкажіть докладніше про його реалізацію і результати?
– Освітній проект «Школа професіонала», що стартував у серпні 2015 року в доменному цеху і ЦХП № 1, спрямований на вдосконалення системи навчання персоналу для вирішення конкретних виробничих завдань, проект дав змогу виявити вузькі місця в знаннях працівників і оперативно заповнити їх. «Школа професіонала» реалізувалася в три етапи. Спочатку 178 співробітників категорії КПФС пройшли тестування на знання охорони праці, технічних дисциплін і виробництва. Ті, що дали менше 80% правильних відповідей стали безпосередніми учасниками проекту – кожен з них пройшов індивідуальний курс навчання, розроблений на основі результатів тестування. Заняття проходили за гнучким графіком без відриву від виробництва, а викладачами проекту виступали безпосередні керівники учасників. Така система дозволила провести навчання максимально ефективно і якісно. Фінал проекту – повторне тестування, яке показало позитивну динаміку. Середній рівень знань в доменному цеху і ЦХП № 1 виріс з 83-84% до 90%. У 2016 році проект вирішено розвивати – приєднаються інші виробничі цехи.
– Назвіть ключові напрямки по підвищенню кваліфікації в 2016 році?
– У 2016 році комбінат вводить нові тренінги по модулях «Ефективне управління завданнями і персоналом» і «Вектор розвитку». Також в планах – нові семінари «Розробка тестів знань» та «Аналіз безпеки виконання робіт».
Важливе нововведення року – каскадне навчання персоналу. Керівники, які пройшли спеціальні курси в навчальних центрах зможуть передавати отримані знання своїм співробітникам. Така система дозволить в гранично короткі терміни охопити максимальну кількість фахівців, яких можна підготувати за допомогою одного курсу.
Зрозуміло, не тільки учням необхідні актуальні знання, а й їх викладачам. Цього року комбінат впроваджує систему підготовки викладачів і інструкторів за модернізованою модульною програмою. У 2016 році комбінат запланував масштабну актуалізацію навчальних програм: це дозволить розширити методичний матеріал курсів і підвищити ефективність навчання персоналу. Система навчання працівників стає максимально гнучкою, індивідуальною, а головне – точковою. Ми будемо вчити співробітників тільки по тих напрямках, в яких вони показують недостатні знання для якісного виконання своїх трудових функцій. Підвищення компетенції персоналу допоможе підвищити загальну ефективність виробництва, що життєво важливо для комбінату сьогодні.
– Спасибі за інтерв’ю.