На МК «Запоріжсталь» введена в дію програма «10 стимулів в галузі охорони праці, промислової безпеки, охорони навколишнього середовища, охорони здоров’я та пожежної безпеки». Про деякі її аспектах ми розмовляємо з Ігорем Черняком, директором з охорони праці, промислової та техногенної безпеки підприємства
– Заохочення співробітників в галузі охорони праці – це новий напрямок для підприємства або ж комбінат підсилює ефективність існуючого винагороди?
Система мотивації з охорони праці у нас працювала й раніше, наприклад, змагання з ВІД між колективами підрозділів, переможців якого преміювали за підсумками кварталу. Але більше уваги приділялося дисциплінарній дії – так званої талонної системі. Між тим, набагато важливіше саме матеріальна і соціальна мотивація безпечної праці. Можна розробляти багато заходів і планів, але, якщо не задіяти працівника, не достукатися до його свідомості, все так і залишиться на папері. Для нас важлива залученість всіх запоріжсталівців, їх небайдужість, їхні ініціативи – це допомагає вести ефективну роботу з підвищення рівня промислової безпеки, охорони навколишнього середовища, охорони здоров’я, за багатьма іншими напрямами.
– Серед десяти стимулів є і премія від Генерального директора комбінату. Хто може на неї претендувати?
Взяти участь у конкурсі може кожен, у кого є корисна ідея щодо поліпшення роботи у сфері охорони праці, яку можна поширити на інші підрозділи. Бажаючі можуть змагатися в трьох номінаціях: перша – охорона праці, промислова та техногенна безпека, друга – охорона здоров’я, і третя – охорона навколишнього середовища. При оцінці ініціатив пріоритет матимуть проекти, які вже впроваджені в підрозділах і добре себе зарекомендували. Особливо важливі пропозиції, які працівник подає і реалізує за власною ініціативою і за підтримки керівника. Хочу окремо відзначити – ми зацікавлені в тому, щоб рівень і кількість пропозицій і проектів, що подаються на конкурс на премію Генерального директора комбінату, зростали. Цей конкурс дозволяє нам залучати до роботи по створенню безпечних умов праці максимальну кількість співробітників, заохочувати кращі ініціативи, а також формувати позитивне ставлення до питань охорони праці
-Ще один серйозний стимул – «Мільйон з охорони праці найкращим бригадам». Як будуть визначати кращих?
Критерії оцінки кращих бригад у сфері охорони праці, промислової безпеки, охорони здоров’я та пожежної безпеки наступні. Колектив, який бере участь у конкурсі, повинен виявити невідповідності вимогам безпеки і усунути їх, а потім розробити, впровадити і систематично виконувати стандартні операційні процедури і письмово оформлений АБВР. Крім того, враховується якісне проведення тренінг-інструктажів з виходом на робоче місце, запобігання аварії та інцидентів, недопущення нещасних випадків і зниження рівня захворюваності в бригаді.