Установка турнікетів, введення електронних особових пропусків співробітників, електронний табель обліку часу – все це складові проекту СКУД. Запоріжсталівці вже звикли до цього терміну, розуміючи, що насправді це не стільки система контролю часу співробітників, скільки гарантія безпеки нашого підприємства. Сьогоднішнє інтерв’ю про те, як працює система, на якому етапі зараз цей проект, які його переваги і перспективи. Наш співрозмовник – начальник відділу контролю технологічних процесів і логістики МК «Запоріжсталь» Ярослав Криль.
– Сьогодні до СКУД вже підключили всі прохідні комбінату: Південна, аглоцеха, Мартени, листопроката, КПП Північний проїзд і два мостових переходи – біля ЦРМО № 2 і ЦХП № 3. Система фіксує час проходження співробітників на територію підприємства і час їх виходу і передбачає обмеження загального доступу в окремі приміщення. Наприклад, в будівлю ІТ-служби – такі правила інформаційної безпеки комбінату. Приблизно місяць тому введений в дію ще один інструмент СКУД – електронний табель обліку робочого часу. Так, комбінат автоматизує процес нарахування заробітної плати, йде від паперового документообігу. Крім того, підвищується рівень трудової дисципліни: люди стають більш дисциплінованими, намагаються не спізнюватися на роботу, що позитивно відбивається на ефективності виробництва.
– Як контролюється вхід і вихід людей на територію комбінату через прохідні?
– Особа, яка заходить на територію підприємства зобов’язана зафіксувати свій прихід, для чого прикладає пропуск до зчитувача. Сигнал зеленого кольору – дозвіл пройти. При цьому співробітник охорони бачить на моніторі фотографію на пропуску і має право вимагати перепустку для звірки фотографії. Аналогічні дії – і при виході з території комбінату. Співробітники охорони звертають увагу на зовнішній вигляд і поведінку людей, щоб не допустити появи на території комбінату осіб в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Все це регламентує положення про пропускний внутрішній режим, який визначає дії працівників комбінату і співробітників охорони.
– Які зміни впровадження СКУД внесло в процес контролю за в’їздом-виїздом автобусів, які доставляють працівників комбінату до їх цехів і відвозять додому?
– Сьогодні, згідно з правилами, всі пасажири повинні вийти з автобуса і пройти через турнікети. Так, це не набагато затримує автобус, але варто розуміти, що підвищена увага – це не тільки вимоги щодо автоматизованого нарахування зарплати, але і додаткова гарантія нашої безпеки і забезпечення нормального виробничого процесу. Крім цього, тепер співробітники охорони оглядають при в’їзді та виїзді багажне відділення автобуса і салон, через що огляд займає трохи більше часу. З огляду на складну ситуацію в країні, це дозволить мінімізувати ризик терористичних актів. Тому звертаюся до всіх працівників МК «Запоріжсталь» – намагайтеся ретельніше планувати час свого шляху на роботу. Вийшовши з будинку трохи раніше звичайного, ви будете впевнені в тому, що перевірка на прохідних не стане причиною вашого запізнення.
– Чи можна говорити про правила поведінки на прохідних, яких повинні дотримуватися і працівники підприємства, і співробітники служби охорони, щоб не виникали конфліктні ситуації?
– Відразу хочу відзначити, що перед кожною зміною працівники охорони проходять необхідний інструктаж, де їх увагу акцентують на ввічливому, коректному спілкуванні з людьми, що перетинають прохідні. Хотів би звернутися і до працівників комбінату – будьте взаємно ввічливі. Ситуації можуть бути різні: хтось не виспався або голова болить, а поганий настрій вихлюпується при спілкуванні на прохідних. Потрібно розуміти, що співробітник охорони знаходиться на своєму робочому місці; його службові обов’язки – контроль і перевірка, які покликані допомогти збереження матеріальних цінностей і безпеки людей та виробництва.
– На якому етапі перебуває впровадження проекту СКУД?
– Зараз на комбінаті йде інтеграція особистих і автомобільних пропусків. Це передбачає наступне: співробітник, що заїжджає на територію на особистому автомобілі, прикладає пропуск до зчитувача на шлагбаумі. Людині не потрібно виходити з салону і проходити через турнікет. У перспективі ми плануємо краще контролювати і то, коли прохідні перетинають представники підрядних організацій. Це дозволить чітко фіксувати відпрацьовані людино-години, щоб мати інструмент впливу на недобросовісних підрядників, які йдуть з об’єктів раніше покладеного часу. Коли цей проект буде реалізований, інформацію зможуть побачити інженери з технагляду – співробітники УКБ або управління ремонтів.
– В рамках впровадження проекту СКУД провели і масштабну реконструкцію прохідних. Що змінилося?
– Колишні прохідні підприємства багато в чому не відповідали сучасним вимогам, тому реконструкція пішла їм тільки на користь. Наприклад, на Південній прохідний, яка по праву вважається головною транспортною артерією МК «Запоріжсталь», з’явилися заїзди для зупинки автобусів, які прямують на комбінат, так звані «кишені». І їх буде ще більше – ми вже обговорили це питання з дирекцією з транспорту і логістики. Думаю, що на 1 грудня з’являться додаткові «кишені». Також реконструкція прохідних істотно поліпшила умови праці і робочого побуту співробітників охорони. В їх службових приміщеннях на прохідних тепер є санвузли та опалення. Якщо говорити про мостові переходи, там працівники охорони раніше взагалі стояли під відкритим небом. Так що умови до і після реконструкції прохідних просто непорівнянні.