У політичному порядку денному України на першому місці значаться, безумовно, питання війни і миру. Однак у промислових регіонах, так чи інакше – як завжди «під політику» – виникають і голосно транслюються звичні проблеми екології. Не виняток і Запоріжжя – хвиля екологічних мітингів і пікетів захлеснула місто, і якось відійшли на задній план питання, не менш важливі для людей, – підвищення комунальних тарифів, зростаючі ціни на продукти харчування та медикаменти, зниження рівня доходів населення, безробіття.
Нагнітанням екологічної ситуації в регіоні не гребує навіть самий ледачий, адже на темі екології та «заводів-монстрів» легко і швидко можна завоювати собі популярність і збільшити кількість прихильників. Інакше й бути не може – промисловість впливає на навколишнє середовище, це відомо всім, так чому б цій темою не відвернути від інших злободенних проблем, які реально хвилюють людей.
Боротьба за чистоту навколишнього середовища повинна бути безперервною і не залежати від ситуації в країні або в регіоні. Постійне будирування екологічних питань обов’язково призведе до позитивних зрушень, до вирішення наболілих проблем. Але при цьому ми повинні розуміти, що це неможливо зробити в он-лайні з пікетами – екологічна модернізація підприємств вимагає чималого часу і великих інвестицій. Це серйозні проектні рішення, укладання контрактів на поставку обладнання, ретельна логістика. Звичайно, простіше закликати закрити заводи або перенести їх за місто – для цих закликів не існує поняття доль людей і, по суті, розуміння подальшого існування регіону.
Це інтерв’ю з Інною Холіною, начальником управління охорони навколишнього середовища МК «Запоріжсталь», дає можливість почути позицію другої сторони – самого комбінату.
Це інтерв’ю про те, чи дійсно відключають газоочистки ночами, як виконує комбінат програму природоохоронних заходів і як веде модернізацію з метою покращити екологічну ситуацію.
– Інна Вікторівна, як би ви охарактеризували ставлення до екології з боку комбінату? Що вам вдається, чого не вистачає?
– Якщо говорити про ставлення до екології з боку нашого комбінату, то тут є явний ривок у бік посилення природоохоронної діяльності. Уявляю, яка зараз критика посиплеться в мою сторону, але я аргументую свої слова конкретними цифрами.
«Запоріжсталь» навіть у дуже складній ситуації, в якій на сьогоднішній день перебуває економіка України, реалізує масштабні проекти з екологічної модернізації свого виробництва. Так, з серпня 2012 року в екологічну модернізацію комбінату інвестовано понад 250 мільйонів доларів. Побудована і запущена в дію газоочистка на агломашин № 1, в активній фазі будівництва газоочистка на другий агломашине. Закінчено реконструкцію доменної печі № 4 з сучасною системою аспірації ливарного двору і підбункерного приміщення, вводиться в експлуатацію нова травильних лінія, яка на 83% скорочує викиди парів сірчаної кислоти і повністю ліквідує скиди у Дніпро від цеху холодної прокатки № 1, реалізовані великі проекти в області енергоефективності та енергозбереження. У програму подальшої модернізації «Запоріжсталі» входить послідовна реконструкція газоочисток агломашин № 2-6, інвестиції в реконструкцію шести агломашин – 70 мільйонів доларів. У перспективних планах «Запоріжсталі» – будівництво конвертерного цеху. Це наймасштабніший проект, загальний бюджет якого – близько 1,5 мільярда доларів.
– Розкажіть більш детально про контроль за роботою газоочисного устаткування комбінату.
– Найбільшу ефективність у зниженні впливу на повітряне середовище комбінат досягає, реалізуючи природоохоронні заходи в аглодоменному, сталеплавильному та прокатному виробництві, а також здійснюючи постійний, гранично суворий контроль за роботою газоочисних споруд.
Під пильною увагою наших фахівців – 134 газоочисних та аспіраційних установки, всі вони – пріоритетні, другорядних немає.
Щодня фахівці відділу досліджень повітряного басейну УООС відвідують виробничі цехи для перевірки техстану і правил експлуатації газоочисних та аспіраційних установок. Проводяться виміри по ефективності роботи газоочисних об’єктів і аспіраційних установок.
Проаналізувавши отриману інформацію, ми спільно з керівниками підрозділів розробляємо для цехів заходи, які підвищують ефективність роботи газоочисного устаткування.
– Ваш моніторинг роботи газоочисних установок – це лише один рівень існуючої на комбінаті системи екологічного контролю. Як відбувається в цехах контроль за роботою природоохоронного устаткування?
– У кожному цеху є особи, відповідальні за технічний стан і експлуатацію газоочисних та аспіраційних установок. У аглоцеха – це майстри-механіки, електрики, старші майстри. У мартенівському цеху відповідальними за роботу графітоулавлівающіх установок міксерів визначені заступники начальника цеху. У доменному цеху – майстер з ремонту енергообладнання, і так далі. Всі ці співробітники проходять обов’язкове навчання за правилами технічної експлуатації газоочисних установок, здають відповідний іспит. І лише потім допускаються до роботи з природоохоронним обладнанням.
У їх обов’язки входить контроль за роботою газоочисного устаткування, розробка графіка його технічного обслуговування і, звичайно ж, усунення можливих збоїв в його роботі.
У нас налагоджено ефективну взаємодію з цехами. Наприклад, якщо УООС пропонує реалізувати той чи інший природоохоронний захід, то все цехи негайно включаються в цю роботу. Наприклад, ми отримуємо інформацію про настання несприятливих метеорологічних умов, тобто днів без вітру, коли викиди малорухливі і над містом може утворюватися зміг.
При настанні таких метеофакторов на комбінаті входять в дію заходи, розроблені для великих цехів: агломераційного, доменного, мартенівського, ТЕЦ, обжимного та інших. Ці заходи забезпечують зниження викидів в атмосферу на період НМУ.
Так от, при отриманні сигналу про настання НМУ цехи негайно реалізують ці заходи. При цьому фахівці УООС проводять контрольні заміри на газоочисних установках.
– За яких ситуаціях можливе відключення газоочисток в цехах?
– Це неможливо в принципі, це міф, який комусь дуже зручно розвивати в суспільстві. Тому що процеси очищення повітря від пилу й газів – це частина технології виробництва металу. Аглоцеха, мартен, доменний – тут встановлені і ефективно працюють сучасні газоочисні комплекси, які очищають пилогазові суміші, що утворюються в результаті технологічних процесів. А як можна виконати виробничий процес наполовину?
Наприклад, в мартенівському цеху газоочистка забезпечує більш високе розрідження, необхідне для проведення технологічного процесу в мартенівської печі та евакуації димових газів.
У доменному виробництві і газоочистки, і аспіраційні установки плюс до всього сприяють також повторному направленню у виробництво залізовмісних частинок. Устаткування аглоцеха оснащено мокрими газоочистками, які, крім того, що це – невід’ємна частина агломашини, ще й охолоджують повітря у виробничих приміщеннях. Так що такі питання – як мінімум, некоректні.
– На комбінаті активно впроваджуються передові технології, це стосується і газоочисного устаткування. Так, на зміну мокрим газоочисткам приходять сучасні – обладнані електрофільтрами, рукавними фільтрами. Напевно, потрібно відповідне навчання і виробничникам?
– Звичайно ж, таке навчання обов’язково проводиться. Наприклад, коли минулого року була введена в дію реконструйована агломашина № 1 з високотехнологічною газоочисткою, всі відповідальні за її роботу особи пройшли відповідне навчання.
Те ж саме можу сказати і про реконструйовану ДП № 4. Всі ті, хто відповідає за надійну роботу систем аспірації ДП № 4, пройшли навчання правилам експлуатації газоочисних установок.
Зараз на комбінаті завершується будівництво газоочистки агломашини № 2. Весь персонал, якому належить працювати на цьому новому природоохоронному обладнанні, також пройде навчання і буде готовий до забезпечення коректної роботи високотехнологічного агрегату.
– Чи може на надійність роботи газоочисток вплинути людський фактор – знижений контроль, не вчасно виконується виданий вами припис, т.д.?
– Система управління моніторингом природного середовища продумана і організована на нашому підприємстві найретельнішим чином. Ця система не дає збою.
Якщо припустити, що працівник в цеху, відповідальний за техобслуговування та експлуатацію пилогазоочисних споруд, не виконує свої службові обов’язки, то це означає, насамперед, що він порушує виробничу і трудову дисципліну.
Ну а з порушниками дисципліни яка розмова? Позбавлення премії, інші дисциплінарні покарання. Якщо людина порушує дисципліну неодноразово, то він іде з підприємства. Ці правила однакові для всіх.
І якщо вже ми торкнулися теми дотримання дисципліни, відповідального ставлення до своїх обов’язків, скажу, що в поточному році ми вирішили провести конкурс на звання кращого підрозділу та кращого працівника з охорони навколишнього середовища. На першому етапі конкурсу – до Всесвітнього дня навколишнього середовища – ми вже визначили найкращі підрозділи. Ними стали доменний, агломераційний і механічний цехи.
Дуже скоро, до дня народження комбінату ми назвемо і преміюємо і кращих працівників з охорони навколишнього середовища. Ми робимо все необхідне, щоб зацікавити кожного запоріжсталівця у виконанні природоохоронних заходів.