МОДЕРНІЗАЦІЯ З ПЕРСПЕКТИВОЮ

МК «Запоріжсталь» реалізує проект з установки газоочисного обладнання в аглоцеху загальною вартістю в 70 млн дол. Про роботи з модернізації, інвестиціях і планах на майбутнє – наша розмова з директором з капітального будівництва та інвестицій Олексієм Лебедєвим

– Олексій Сергійович, на підприємстві вже увійшли в експлуатацію газоочистки на агломашинах № 1 і 2. Наскільки знизилися викиди аглоцеха?

– У середньому кожна з встановлених нових газоочисток зменшує викиди пилу в навколишнє середовище на рівні 10 відсотків від загальної кількості викидів комбінату.

– Коли планується завершити реконструкцію всіх шести агломашин? Який обсяг робіт належить виконати?

– Сьогодні ми ведемо активне будівництво газоочисток на чотирьох агломашинах – № 3-6. Інвестиції в проект понад 600 млн гривень. По завершенні будівництва аглоцех буде повністю обладнаний газоочисними системами, відповідно до тристоронньої угоди між міністерством екології України, Запорізькою обласною радою і комбінатом.

Зазначу, що на агломашинах №1 і 2 ми встановили два різних типи газоочисток – це принципово різні технологічні рішення. На агломашинах № 3-6 буде встановлено обладнання, ідентичне газоочистки агломашини № 2, – воно оснащене двома рукавними фільтрами, що забезпечують очищення повітря від пилу – до 20 мг/м3, і абсорберами для ліквідації сірчистого ангідриду.

При цьому очищення газів, що відходять багатоступінчасте. Газ очищується в двох рукавних фільтрах, вловлена ​​залізовмісна пил з фільтрів повертається назад в агловиробництво.

У проекті беруть участь наші надійні партнери. Так, все газоочисне обладнання нам поставляє українська компанія «Прогрес Груп». А установку обладнання справить Запорізьке будівельно-монтажне управління. Так що екологічна модернізація нашого аглоцеха має соціальний і економічний аспект для двох українських підприємств – це робочі місця і зарплата.

– У грудні минулого року комбінат приступив до підготовки території під будівництво киснево-конвертерного цеху. На якій стадії перебуває сьогодні реалізація цього проекту?

– З майданчика вже вивезено близько 2 тисяч кубометрів матеріалів, які там знаходилися. Роботи йдуть згідно з графіком, зараз ми наводимо порядок у балці Маркусовой.

– Обладнання яких виробників буде встановлено в киснево-конвертерному цеху?

– У перспективі в цеху будуть встановлені два конвертера об’ємом 300 тонн і два ливарно-прокатних модуля. Загальна потужність цього обладнання – 4,5-5 млн тонн сталі на рік. Ливарно-прокатних модулів поки що в Україні немає ні в кого. Німецька компанія SMS Group провела для нас базовий інжиніринг цього проекту.

В цілому проект з будівництва киснево-конвертерного цеху розділений між двома компаніями. Перша – Primetals Technologies, у якої ми плануємо закупити обладнання конвертерного відділення, а SMS Group поставить ливарно-прокатні модулі.

– Чи не змінилася заявлена ​​сума інвестицій в 1,5 млрд доларів? Це будуть позикові кошти?

– Сума залишається без змін – близько півтора мільярдіа доларів. Проект дуже масштабний, і тому власними коштами ми не обійдемося.

Тут би я хотів зупинитися на глобальній проблемі, яка підриває економіку України. Інвестори не готові надавати прямі інвестиції, інвестиційний клімат в країні досить важкий через велику кількість законодавчих, регуляторних та адміністративних перешкод, що безпосередньо загрожує дисбалансом економіки.

Друге, чесно скажу, – нам ніяка допомога не потрібна. Головне – щоб нам не заважали. У «Запоріжсталі» репутація зразкового позичальника. У нас немає прострочених заборгованостей ні по одному з наших кредиторів, кредитний портфель «Запоріжсталі» було значно скорочено за останніх три роки роботи. Зокрема, в 2012-2013 роках виплачений синдикований кредит групі з 13 західних банків в повному обсязі, і на сьогодні кредитний портфель близький до нуля.

Ми активно інвестували в розвиток комбінату кошти, які заробляли, тому інвестори йдуть нам назустріч. Частину коштів ми плануємо залучити через європейські кредитні агентства, деякі з яких вже обіцяли нам супровід. Крім того, передбачається фінансування комерційними кредитами, а також з власного прибутку. Ми розраховуємо, що мінімум 30% суми буде отримано від європейських кредитних агентств на закупівлю обладнання у Primetals Technologies і SMS Group.

– Як зміниться лінійка продукції після переходу на конвертерну виплавку сталі?

– Вона розшириться – ми зможемо більш ефективно конкурувати на ринку рулонного прокату і навіть поставляти деякі види листа для автомобілебудування. Зокрема, ми зможемо виробляти більш широку номенклатуру марок сталі, буде змонтована установка охолодження, яка дозволить прокатувати специфічні марки стали для трубної промисловості. Крім того, нове обладнання дозволить нам виробляти гарячекатаний рулон товщиною в 0,8 мм. Після завершення цього проекту ми станемо більш конкурентоспроможними на світовому ринку.

– Спасибі за інтерв’ю.

Menu