CУВОРИЙ КОНТРОЛЬ

Екологічна тематика завжди викликає підвищений інтерес. «ДМ» регулярно знайомить читачів з тим, як комбінат реалізує програму природоохоронних заходів, як йде модернізація з екологічної складової, як підприємство підтримує екологічні акції та ініціативи. Сьогодні ми розповімо вам про систему багаторівневого екологічного контролю, що діє на комбінаті. Наш співрозмовник – начальник управління охорони навколишнього середовища Інна Холіна

– Інна Вікторівна, на початку розмови – сезонне питання. У таку спеку, як зараз, частіше звертаєш увагу на прогнози синоптиків – чи не буде дощу. І мимоволі думаєш: легко дихати заважають і заводи, вони прикрутили вентилі газоочисток … Чи так це?

– Звичайно, ні. Чисто технологічно зупинити або сповільнити роботу газоочисток неможливо, тому що вони задіяні у виробництві. Скажімо, процес агломерації полягає в тому, щоб протягнути повітря через шар аглошіхти. Якщо зупинити газоочистку – не йтиме спікання, не буде і агломерату. Газоочистка зупиниться, але стане при цьому і агломашина. До того ж, металургійне виробництво – це високі температури, під тисячу градусів. Зупинити газоочистку, відключити воду – означає вивести з ладу обладнання, яке при такій температурі просто-напросто згорить. Так що міркувати подібним чином можуть тільки дуже далекі від металургії люди. Ви правильно звернули увагу на синоптичний фактор. Повітря влітку і воздух взимку – це дві різні субстанції. Вони відрізняються по щільності, тяжкості, малорухомості. Звідси – і негативні відчуття. Згадайте недавні новини з Києва. Смогу над столицею просто нізвідки було взятися – в місті немає промпідприємств, але всі вважали, що це саме смог. А впливала на городян повітряна маса, що змінилася від спеки. Те ж саме можна сказати про будь-яке інше велике місто. Ще раз повторю: ніхто не відключає газоочисні споруди. Навпаки, в такі синоптичні несприятливі дні ми посилюємо свій контроль за їх роботою.

– Розкажіть більш детально про контроль за роботою газоочисного устаткування комбінату.

– Під пильною увагою наших фахівців – все газоочисні і витяжні шафи. Щодня фахівці відділу досліджень повітряного басейну нашого управління відвідують виробничі цехи. Проводять виміри по ефективності роботи газоочисних об’єктів і аспіраційних установок. Проаналізувавши отриману інформацію, ми спільно з керівниками підрозділів розробляємо для цехів заходи, які підвищують ефективність роботи газоочисного устаткування. Ми дуже тісно взаємодіємо з начальниками цехів, а також зі службами з екологічних питань, які ось уже більше півроку успішно працюють в агломераційному і доменному цехах.

– Наскільки я знаю, комбінат «Запоріжсталь» першим серед підприємств галузі ввів у себе цю ефективну практику.

– Абсолютно вірно. В основних виробничих цехах створена служба з екологічних питань, яка підпорядковується заступнику начальника цеху по аспіраційним установкам. Завдання цієї служби – забезпечувати безперебійну роботу газоочисного і аспіраційного обладнання, а на керівника служби покладено особиста відповідальність за результат. У його підпорядкуванні – бригада по ремонту систем аспірації, що відповідає за ревізію, обслуговування та контроль за станом газоочисного устаткування цеху. Практика показала, що контроль за станом природоохоронного устаткування став суворіше. Зазначу, що на минулому тижні на комбінаті відбулася нарада керівників служб охорони навколишнього середовища підприємств Метінвесту. Наш передовий досвід рекомендовано поширити на родинні підприємства.

– Яким чином на підприємстві контролюють питання зниження впливу на навколишнє середовище?

– Питання екології системно розглядаються на щотижневому очному рапорті у Генерального директора. Засновано і працює екологічний комітет підприємства. На його щомісячних засіданнях розглядаються конкретні дієві заходи щодо зниження навантаження на регіон. Генеральний директор приділяє природоохоронної діяльності найпильнішу увагу. Питання екологічної модернізації, залучення людей в природоохоронну роботу – на постійному контролі, ці напрямки на порядку денному багатьох оперативних нарад. Таке ставлення першого керівника, звичайно ж, стимулює людей, підвищує їх дисциплінованість і відповідальність. Можна сказати, що байдужим складно працювати на комбінаті. Люди розуміють всю ступінь відповідальності перед навколишнім середовищем. І ефект від такого системного підходу до екологічних питань є: комбінат «Запоріжсталь» істотно знизив обсяги викидів в атмосферу.

Menu