МОНІТОРИНГ, КОНТРОЛЬ, УПРАВЛІННЯ

Сьогодні в Запорізькому регіоні продовжують працювати основні промислові підприємства, вони допомагають утримувати економіку країни. Але забезпечення сталого виробництва – не єдина пріоритетне завдання МК «Запоріжсталь».

 

Зниження техногенного навантаження на природне середовище, перехід на інноваційні технології, раціональне використання енергетичних та природних ресурсів – всьому цьому комбінат приділяє підвищену увагу. Про розвиток механізмів екологічного менеджменту та аудиту, управлінні екологічними ризиками – сьогоднішня розмова з директором з ОП, промислової та техногенної безпеки Ігорем Черняком

– На комбінаті створена і ефективно діє система екологічного менеджменту. Розкажіть про неї детальніше.

– Дбайливе ставлення до природи, зниження навантаження на регіон – наш ключовий пріоритет. На комбінаті діє система екологічного менеджменту, яка сертифікована за діючими стандартами. Ключовий природоохоронний підрозділ, що діє на комбінаті – управління охорони навколишнього середовища, який постійно оцінює відповідність обладнання та технологічних процесів вимогам чинного законодавства, спеціалісти управління визначають кількісні та якісні параметри впливу підприємства на навколишнє середовище.

Також в їх зоні відповідальності – моніторинг змін на мапі екологічних ризиків комбінату, контроль реалізації приписів та заходів з коригування і поліпшення роботи очисних споруд, які є невід’ємною частиною технологічного процесу виробництва. Таким чином, ми виконуємо контроль не тільки над оптимізацією своєї екологічної політики, але й мінімізуємо виробничі витрати і забезпечуємо дотримання технологічного процесу виробництва.

– Яку мету ставить перед собою комбінат?

– Наша мета – створити спільну систему екоменеджменту, яка забезпечить екологічну безпеку Запорізького регіону та дозволить поступово покращувати екоситуацію за рахунок системного підходу до вирішення цих питань.

У цьому напрямку особливу увагу ми відводимо обміну досвідом та застосуванню передових практик зарубіжних підприємств – лідерів сектора. Останній приклад зниження навантаження на кліматичну систему і переходу на інноваційні енерго- і єкозберігаючі технології – реалізація проекту з будівництва нової травильної лінії в ЦХП № 1. Тут особлива увага приділяється системі замкнутого оборотного циклу травильних розчинів, що дозволяє повністю відмовитися від скидання води в басейн річки Дніпро. Також за рахунок нових технологій ми доб’ємося зниження викиду парів сірчаної кислоти в повітря більш ніж на 80%. Це істотне досягнення і не останній приклад реалізації заходів, які розробляються в рамках системи екоменеджменту МК «Запоріжсталь».

– Які основні інструменти екологічного менеджменту діють на підприємстві?

– Насамперед, це системний контроль, який забезпечується за рахунок регулярного забору проб та аналізу хімічних параметрів викидів, який здійснюється фахівцями УООС. На постійній основі в структурних підрозділах комбінату проходять аудити по дотриманню всіх вимог з охорони праці, промислової та техногенної безпеки.

Пильну увагу ми приділяємо розробці та впровадженню природоохоронних заходів у структурних підрозділах комбінату. Варто чітко розуміти: план, приписи – все це не відписка на папері, яка носить виключно декларативний характер, а обов’язкові до виконання заходи, які забезпечують стабільність роботи важливого очисного обладнання.

Великі наради на екотематіку раніше проходили раз на місяць, в День екології на комбінаті. Їм на зміну прийшли щотижневі наради по головним металургійним переділам – аглодоменному, сталеплавильному, прокатному, а також по цехах головного енергетика та головного механіка. Це дає можливість більш предметно і досконально розглядати ситуацію, не упускаючи найменших деталей і своєчасно реагувати на питання екологічної безпеки підприємства. Обговорення тих чи інших аспектів роботи очисного обладнання дає основу для правильного коригування нашої діяльності.

– Тобто коректна робота системи екологічного управління здійснюється по всій вертикалі – починаючи від управління ООС і закінчуючи працівниками в цехах?

– Абсолютно вірно. Щоб система працювала ефективно, управління йде постійно і на всіх рівнях – як на рівні прийняття рішень, так і на рівні операційного контролю за роботою запоріжсталівців на місцях. Власне, і начальники підрозділів, і відповідальні за роботу очисних установок в цехах розуміють важливість самоконтролю. Зона відповідальності цих працівників – контроль технічного стану очисних установок, своєчасне проведення техобслуговування, впровадження заходів щодо оптимізації роботи обладнання.

– У рамках соціальної відповідальності перед суспільством металургійний комбінат «Запоріжсталь» реалізує чимало заходів, спрямованих на поліпшення екоситуації в регіоні. Давайте назвемо основні з них.

– Для міста хорошою традицією стала наша велика еко-акція «Врятуємо Дніпро разом!», яку комбінат системно проводить ось уже третій рік поспіль. Це і зариблення Дніпра, і екологічні суботники з прибирання прибережної території.

Ще один великий проект – «Зелене місто»: це також екологічні суботники, висадка дерев, облаштування парків. Так, в житловому масиві на Запоріжжі Лівому торік з’явився невеликий парк. Вдруге поспіль пройшло «Зелене місто» у парку імені Кірова, в центрі міста.

Особливу увагу в екологічній політиці підприємства займає екологічне виховання. Ми впевнені: якщо нове покоління українців буде розуміти всю важливість і значимість здорової екології, то ми отримаємо колосальний ефект. Любов до природи, розумне ставлення до використання природних ресурсів – все це закладається ще в дитячому віці, через ігри, ті ж суботники. Тому в наших підшефних дошкільних та шкільних навчальних закладах постійно проводяться еко-акції.

– З великих модернізаційних проектів – будівництво НТА-4, реконструкція ДП № 4, будівництво сучасної газоочистки на агломашин № 2. Які плани на найближче майбутнє намічені в рамках системи екоменеджменту?

– Екологічна модернізація – наш основний напрямок, тому в планах – продовження реконструкції агловиробництва, яке передбачає будівництво з нуля нових високотехнологічних газоочисток на агломашинах №№ 3-6 до кінця 2015 року, що дозволить знизити викид пилу в атмосферу до 50 міліграмів на кубічний метр.

Ще один найбільш очікуваний проект, який ми маємо намір реалізувати, незважаючи на складнощі в економіці, – це перехід на конвертерну технологію виплавки сталі. Це дасть дуже відчутний екологічний ефект місту.

Два великих проекти, які я назвав, – не єдині в наших планах, але наймасштабніші та пріоритетні. Сьогодні пріоритет екології носить не декларативний, а прикладний характер, адже кожен проект з модернізації промислових потужностей ми розглядаємо і з позиції екологічної користі, яку він принесе комбінату і місту в цілому. Ми не просто готові до реальних дій – ми вже їх реалізуємо, тут і зараз.

Ігор Черняк, директор з охорони праці, промислової та техногенної безпеки:

– Дбайливе ставлення до природи, зниження навантаження на регіон – наш ключовий пріоритет. Ми на системній основі розробляємо і впроваджуємо нові заходи, які дозволяють зберегти навколишнє середовище.

Menu