У зв’язку з кризовими явищами у світовій економіці і падінням цін на металопродукцію ПАТ «Запоріжсталь» в 2015 році сконцентрував зусилля на енергозбереження і підвищення енергоефективності виробництва шляхом реалізації комплексної програми модернізації існуючого обладнання. З початку 2015 року економічний ефект від вже впроваджених заходів склав близько 195 млн гривень.
У 2015 році на комбінаті реалізували наступні великі енергозберігаючі проекти: оптимізація роботи сводових горілок в мартенівському цеху (економія понад 113 млн гривень), установка пароводяних водопідігрівачів в теплоелектроцентралі (відхід від використання природного газу для підігріву води в холодну пору року дав економічний ефект на рівні 9,85 млн гривень), і перепідключення повітряних турбокомпресорів з більш високим ККД в киснево-компресорному цеху (економічний ефект становить близько 8,4 млн гривень). Також на комбінаті впровадили ряд інших енергоефективних заходів.
Крім того, на комбінаті працює автоматизована система комерційного обліку енергетичних ресурсів. Вона призначена для автоматизації процесів визначення обсягу переданих та спожитих паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) та підготовки звітів за видатками в системі енергопостачання «Запоріжсталі». Отримані дані дозволяють значно знизити похибка при складанні миттєвого балансу витрат, оперативно відреагувати на відхилення, виключати перевитрати і втрати ПЕР.
Необхідно відзначити, що свої ідеї з енергозбереження та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів подають багато працівників «Запоріжсталі» в рамках спеціалізованого конкурсу, що проходить на підприємстві. За три роки співробітники комбінату подали 52 пропозиції, загальний економічний ефект від яких перевищив 16 млн дол.
«Енергозбереження – один з ключових принципів, якому необхідно слідувати, щоб зберегти підприємство в умовах жорсткої економічної кризи, – зазначає Генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь» Ростислав Шурма. – Зараз, як ніколи, необхідно раціонально використовувати паливно-енергетичні ресурси, але так, щоб не постраждало виробництво. Знижуючи енергоємність, ми тим самим знижуємо собівартість і підвищуємо конкурентоспроможність нашої продукції, що є найважливішим моментом для виживання комбінату в кризовий час».