СЕРГІЙ ФЕДЧУН: «РОЗВИНЕНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ – СЕРЙОЗНА КОНКУРЕНТНА ПЕРЕВАГА»

Одним з фіналістів Восьмого щорічного конкурсу для ІТ-директорів України став головний спеціаліст з інформаційних технологій комбінату “Запоріжсталь” Сергій Федчун. Сьогодні ми поговоримо з ним про те, як розвиваються високі технології на одному з найбільших металургійних підприємств нашої країни.

– Чого вдалося досягти в сфері ІТ на комбінаті «Запоріжсталь» за останній час?

– Ми продовжуємо успішно реалізовувати стратегію з розвитку інформаційних технологій, яку прийняли на підприємстві в 2013 році, і сьогодні ІТ-інфраструктура «Запоріжсталі» – одна з найсучасніших і технологічних в Україні. Упевнений, що ми на правильному шляху, адже для металургійного підприємства сучасна розвинена сфера ІТ – серйозна конкурентна перевага. Інформаційні системи повинні бути гнучкими, давати можливість пристосовуватися до мінливої кон’юнктурі ринку, надавати оперативні та достовірні дані.

У 2015 році ми побудували єдиний домен комбінату «Запоріжсталь», який об’єднав близько 10 тис. користувачів і близько 4,5 тис. автоматизованих робочих місць, всі інформаційні сервіси комбінату ввели в єдиний каталог і тепер вони доступні за єдиним паролемМи використовували передові серверні апаратні рішення, завершуємо побудову сучасної мережевої інфраструктури. Сьогодні на комбінаті працює досить зріла інформаційна ERP-система, яку ми створили самостійно. Вона автоматизує управління фінансами, бухгалтерією, виробництвом, матеріальними потоками, якістю, бюджетуванням, збутом, логістикою і персоналом. Їй користуються близько 5 тис. 600 наших співробітників.

– Сьогодні металургія перебуває у вкрай важкому становищі. Всі шукають шляхи зниження витрат, підвищення ефективності. Як допомагає в цьому комбінату ІТ-служба?

– Усі наші розробки спрямовані на зниження витрат – будь то трудовитрати, час або фінанси. Наприклад, дуже важливим для комбінату стало впровадження в 2015 році проекту «Візуалізація уявлення технічної інформації в режимі онлайн», який ще можна назвати «Підприємство на долоні». Цей сервіс доступний зі стаціонарних комп’ютерів і з мобільних пристроїв. Він дозволяє бачити і ситуацію в цілому по комбінату, і процеси в окремих основних цехах, отримувати інформацію про роботу і стан обладнання, поточну собівартість продукції, виконання планових показників, відвантаження, витраті енергоресурсів і ряд інших даних. Це значно скорочує час прийняття рішень, дає точний часовий аналіз відхилення виробничих показників від планових, надає достовірні дані з автоматизованої системи управління виробництвом. Система розвивається, у неї хороше майбутнє.

Також минулого року на «Запоріжсталі» впровадили проект з обліку оцінки технічного стану обладнання, який передбачає реєстрацію стану контрольних точок і аналіз відхилень в роботі. Це ще один крок до своєчасній профілактиці устаткування, недопущенню аварійних ситуацій і зупинок виробництва, а, отже, до зниження витрат і підвищення загальної ефективності підприємства.

Або розглянемо проект по QR-кодуванню. Спочатку його впровадили для готової продукції, на яку за допомогою QR-коду почали наносити необхідні дані. Це значно знизило кількість повернень і скоротило час інвентаризації з півтора смен до однієї. Тепер QR-коди наносять на основні засоби підприємства. QR-кодування розвиватиметься на «Запоріжсталі» і далі.

І це тільки невелика частина з зробленого – в 2015 році ІТ-служба комбінату ініціювала і реалізувала близько 50 великих проектів з портфеля ІТ-проектів 2015 року. Це колосальний обсяг робіт, який під силу тільки справжнім професіоналам.

– Які плани у ІТ-служби «Запоріжсталі» на 2016 рік?

– На комбінаті продовжить розвиватися система уніфікованих комунікацій, що дозволяє зрощувати традиційну телефонію з системами відеозв’язку і телеприсутності. Ми вже зараз пропонуємо користувачам подібні послуги, а в 2016 році ці системи комунікацій будуть широко використовуватися на мобільних пристроях для організації селекторних нарад, відеоконференцій та інших видів ділового спілкування. Особливу увагу приділимо вдосконаленню ERP-системи комбінату. Я вже говорив, що зараз ми використовуємо інформаційну систему власної розробки, але в той же час розуміємо, що в найближчій перспективі динамічний розвиток комбінату потребують переходу до ERP-системі від провідних світових лідерів. У 2016 році ми очікуємо завершення підготовчого етапу і старту впровадження проекту.

Наприкінці минулого року ми сформували MES-концепцію: ідеологію розвитку системи диспетчеризації, онлайн-моніторингу та діагностики обладнання, управління балансом, збором і зберіганням технологічних даних, а також бачення по архітектурі системи автоматизації для майбутнього конвертерного цеху.

Головні пріоритети для нас в 2016 році – централізація ІТ-сервісів, відхід у «хмарні» технології, можливість надання звичних ІТ-послуг на будь-якому мобільному пристрої в будь-який час і в будь-якому місці. Для користувача все повинно бути просто, технологічно, корисно і з мінімальними витратами – це основні принципи, яким ми слідуємо у своїй роботі.

Конкурс BEST CIO регулярно проводить видання «Компьютерное Обозрение» за підтримки «Майкрософт Україна». Головне завдання проекту – визначення професійних ІТ-керівників, які працюють на українських підприємствах різних сфер діяльності. BEST CIO 2015 підтримують компанії Dell, HP, IBM, De Novo, Integrity Systems і «Укртелеком».

Сергій Федчун став одним з фіналістів, що представляють підприємства гірничо-металургійного комплексу нашої країни. З претендентами на перемогу проведуть персональні інтерв’ю, і на основі зібраної інформації, аналізу активності за кілька років, а також оцінок журі визначать кращих. Імена переможців Україна дізнається вже в січні 2016 року.

Menu