«Запитай у лікаря» Фонду Ріната Ахметова: відомий імунолог розповів про тонкощі вакцинації при хронічних захворюваннях

Пандемія коронавірусу не вщухає, що веде до напруги в суспільстві та появи всіляких домислів про хворобу та вакцинацію. Тому Фонд Ріната Ахметова продовжує прямі ефіри «Запитай у лікаря». Трансляції ведуться у рамках проєкту «Боротьба з COVID-19 в Україні», який став частиною програми «Рінат Ахметов – Порятунок життів».

«Запитай у лікаря» – це щотижневі онлайн-зустрічі з провідними медичними експертами України. Ще одним гостем проєкту став імунолог, доцент кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної та лабораторної імунології Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, кандидат медичних наук, головний імунолог Національної медичної палати України Олег Назар.

За словами імунолога, епілепсія не є протипоказанням для вакцинації. Більше того, коронавірус може серйозно нашкодити людям із таким захворюванням.

– При аутоімунних та неврологічних захворюваннях людині можна щеплюватися за певних умов, які визначає сімейний лікар чи імунолог. Однак досить часто спостерігаю, що після перенесеної вірусної інфекції, у тому числі коронавірусу, вражаються судини головного мозку. Загострюються неврологічні та психіатричні захворювання. Пацієнту стає гірше, – розповів Олег Назар.

Експерт зазначив, що щеплюватися можна і людям з онкозахворюваннями, але для успішної дії вакцини їм необхідна підтримуюча терапія. Олег Назар також підкреслив, що матері-годувальниці теж не є винятком.

– Вакцини проти коронавірусу містять лише його певні компоненти і тому безпечні. Вони якраз призначені для широкої вакцинації і не призводять до загострень, – сказав лікар.

Олег Назар також пояснив, що таке період «імунного мовчання», а також розповів про загрози для організму в цей час.

– Це проміжок часу між уведенням вакцини та появою специфічних антитіл. Він зазвичай становить від одного до двох тижнів. І в цей час навіть щеплена людина може захворіти як на ковід, так і на інші інфекції. Тому ми рекомендуємо вживати препарати, що стимулюють активність імунітету. Харчові добавки та вітаміни також ніхто не забороняє, – повідомив імунолог.

Він додав, що постковідний синдром може виражатися по-різному: кашлем, слабкістю та іншими недугами. І може тривати до року. Але якщо при цьому немає температури й аналіз крові виявився в межах норми – необхідно вакцинуватися. В окремих випадках може знадобитися навіть третє щеплення.

На сьогоднішній день вийшло вже 50 ефірів проєкту «Запитай у лікаря». На діджитал-майданчиках Фонду Ріната Ахметова його охоплення склало 20 млн. Експертами онлайн-трансляцій стали такі відомі фахівці, як кардіохірург Борис Тодуров; кардіологиня, членкиня-кореспондентка НАМН України, членкиня Європейського товариства кардіологів Катерина Амосова; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші.

Переглянути відеозаписи трансляцій із досвідченими практикуючими лікарями можна на сторінці Фонду Ріната Ахметова у Facebook, а також у YouTube.

Menu