Проєкт Фонду Ріната Ахметова «Подолати. Допомагає психолог»: як упоратися із депресією

Фонд Ріната Ахметова продовжує цикл прямих ефірів із надання психологічної допомоги жителям Донбасу. Онлайн-трансляції та вебінари проходять у рамках проєкту «Голоси Мирних. Музей Фонду Ріната Ахметова» на діджитал-майданчиках Фонду. Глядачі можуть поставити експертам запитання, які найбільше їх хвилюють.

Що таке депресія і як з нею впоратися? Як відрізнити депресію від поганого настрою? Як війна на Донбасі та пандемія COVID-19 впливають на психологічний стан українців? На ці та інші запитання глядачів відповідала лікарка-психотерапевт, клінічна психологиня, фахівчиня з кризової психології та подолання травматичного досвіду, координаторка психологічної служби Фонду Ріната Ахметова Альона Лук’янчук. Вона з 2014 року допомагає жителям Донбасу справлятися з негативними наслідками пережитих ними подій.

Експертка зазначила, що мирні жителі Донбасу досить часто стикаються із депресією.

– Люди починають усвідомлювати, що минуле, довоєнне життя, може вже не повернутися. І зараз ця проблема дуже актуальна, особливо у людей похилого віку. Поряд із депресією, у людей, які проживають вздовж лінії розмежування, та переселенців, зустрічаються тривожні розлади, панічні атаки та соматичні захворювання, – поділилася спікерка.

Альона Лук’янчук також розповіла про різницю між поганим настроєм, хандрою та депресією.

– Поганий настрій має короткочасний характер і, швидше за все, ви можете досить швидко переключити свою увагу на інші речі. Хандра має конкретну причину і більш тривала. Зі свого боку депресія характеризується великою кількістю проявів: відсутністю сну, настрою, апетиту, відмовою від спілкування із зовнішнім світом, перманентною фізичною та емоційною втомою.

Також експертка сформулювала рекомендації для людей, які відчувають, що вони перебувають у стані депресії.

– По-перше, треба перестати соромиться того, що ви не в порядку і ви втомилися. По-друге, варто звернутися за допомогою до кваліфікованого психіатра чи психотерапевта. По-третє, спробуйте структурувати своє життя в даному відрізку часу – не вживайте алкоголь, нормалізуйте раціон харчування і режим сну. Адже чим гірше ви почуваєтеся фізично, тим гірше ваш загальний психічний стан, – підсумувала психологиня.

Щоб зрозуміти, чи потрібна вам психологічна допомога, можна пройти тест на сайті Фонду Ріната Ахметова: akhmetovfoundation.org/test/nuzhna-ly-vam-psyhologycheskaya-pomosch.

Ви також можете звернутися за допомогою до психологів Фонду за телефоном гарячої лінії: 0800509001.

Унікальний Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – це безпечний, довірчий простір, де жителі Донбасу можуть розповісти про пережите ними заради майбутнього, заради миру. Ознайомитися з історіями людей із Донецької та Луганської областей, а також залишити свою можна тут: https://civilvoicesmuseum.org/stories.

Menu