Міжнародний день музеїв: Фонд Ріната Ахметова допомагає зберегти культурну спадщину країни

18 травня в світі відзначається Міжнародний день музеїв. Протягом багатьох років один із напрямів діяльності Фонду Ріната Ахметова – підтримка та збереження культурної спадщини країни. Щоб викликати масовий інтерес українців до музеїв, Фонд Ріната Ахметова реалізував проєкт «Динамічний музей», головне завдання якого – повернути в музейний простір глядачів. Завдяки проєкту Львівський природознавчий музей відкрив унікальну виставку, головними «героями» якої стали мамонт і шерстистий носоріг. Їхній шлях до широкого глядача зайняв довгі сто років, а пригоди доісторичних велетнів почалися з моменту їх виявлення на початку ХХ століття в шахті села Старуня нині Івано-Франківської області.

– Мамонт настільки добре зберігся, що працівники, які виявили знахідку, порізали його шкуру собі на черевики. Тому вченим, коли вони з’ясували, що це за знахідка, довелося відбирати шматки його шкури у жителів села через суд. Шерстистий носоріг зберігся ще краще. І якщо скелетів мамонтів по світу досить багато, то останки шерстистих носорогів, знайдених не у вічній мерзлоті, представлені всього в двох музеях світу», – розповіли наукові співробітники Львівського музею Наталя Дзюбенко та Андрій Бокотей.

Унікальні експонати з’явилися в стінах музею завдяки підтримці Фонду Ріната Ахметова та його проєкту «Динамічний музей», у рамках якого проводився конкурс грантів. Природознавчий музей зі Львова переміг у ньому, отримав підтримку Ріната Ахметова і почав відтворення мамонта й шерстистого носорога. Кістяк тварин був вичищений, кожна кістка оброблена антигрибковим розчином і укріплена. Тепер мамонт виставлений на спеціальному ергономічному каркасі, закріпленому на стіні. А всього кілька років тому мамонта і носорога чекала сумна доля. Через нестачу державного фінансування найцінніші експонати десятиліттями залишалися в сховищі й могли бути назавжди втрачені.

Крім реставрації доісторичних тварин, львівський музей був оснащений сучасними мультимедійними технологіями, а його співробітники пройшли навчання і стажування в кращих музеях світу. Крім того, в будівлі встановлено новий ліфт для зручності людей з інвалідністю. Тепер музей зможе скласти конкуренцію індустрії розваг і утриматися на культурній карті України. Більш того, своєчасна реставрація дозволила зберегти структуру ДНК тварин. А це вже зовсім нові й унікальні горизонти для наукових досліджень і відкриттів.

– Фонд Ріната Ахметова – найбільша приватна благодійна ініціатива в Україні. Домогтися цього вдалося за рахунок реалізації масштабних і системних проєктів у найважливіших галузях. Спираючись на свої досягнення і світовий досвід благодійництва, Фонд змінював на краще медицину країни, впроваджував передові світові практики в соціальній сфері, задавав тренди в освіті та культурі, активно допомагав державі в подоланні сирітства. Так, завдяки проєкту «Динамічний музей» співробітники Львівського музею розробили дорожню карту змін, які могли б зробити музей цікавим для сучасної аудиторії. Фонд підтримав цю програму і виконав свої зобов’язання, – розповіла Юлія Єршова, директорка Департаменту комунікацій Фонду.

Крім того, завдяки проєкту «Динамічний музей» Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» модернізував свої експозиційні зали. Були створені кілька експериментальних виставкових проєктів, тренінговий майданчик, освітня веб-платформа, запущена комплексна освітня програма для підвищення кваліфікації музейних працівників України. Це дало можливість для понад 6000 фахівців у музейній сфері пройти навчання і підвищити свій професійний рівень.

Ще одним кроком у справі збереження національної культурної спадщини став проєкт «Розвиток музеїв». Відразу два найвідоміших українських музеї отримали шанс на оновлення і можливість відкрити двері для широкого кола відвідувачів. Зокрема, була проведена повномасштабна реставрація перлини українського бароко ‒ Будинку митрополита в Національному заповіднику «Софія Київська». Фонд також передав антикварні предмети інтер’єру, які повністю повторюють обстановку в будинках київських митрополитів XVIIІ-XIX століть. Шукати їх українським фахівцям довелося на аукціонах Франції та Німеччини.

Наступним в рамках проєкту допомогу Фонду отримав Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогово. Було відновлено п’ять вітряків, покрівлі етнографічних об’єктів, значна частина пішохідних доріжок і відремонтовано систему освітлення. Щоб вберегти експонати, Музей також отримав пожежні машини, яких тут не було. Крім того, проведена оцінка роботи музею міжнародною командою спеціалістів-музейників, керівництву музею Фонд передав напрацювання зарубіжних фахівців, що стосуються стратегії розвитку цього унікального музейного комплексу.

Menu